Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nantaiowe początki
Od lat młodości zawsze u mnie w pokoju stało akwarium. Tylko, że kiedyś był bardzo ciężki dostęp do ryb i najbardziej popularnymi były oczywiście gupiki, molinezje i mieczyki. Za czasów braku internetu, informacje dotyczące jakichkolwiek można było przeczytać tylko i wyłącznie ze starych książek akwarystycznych lub posłuchać jakiegoś doświadczonego akwarysty - i tutaj właśnie- uwielbiałem słuchać swojego wujka jak mi godzinami opowiadał o swoich rybach, które trzymał w ogromnym (jak dla mnie wtedy) 240 L baniaku.  Ze względu na to, że baniak leżał na podłodze, rozpłaszczałem się na niej i na leżąco słuchałem opowieści poszczególnych gatunków. Zawsze jak z rodzicami jechaliśmy do "większego" miasta to priorytetem była wizyta w sklepie zoologicznym. Potrafiłem stać i się gapić godzinami w akwaria.  :P

Jedną z pierwszych ryb jakie u siebie miałem to były cierniki w 30 litrowym akwarium w metalowym stelażu z pierdzącą pompką, i lampką biurkową z żółtym światłem. Później były tylko zmiany litrażu i oczywiście obsady. 

Pierwszym baniakiem, który pokazałem w internecie, a było to około 7 lat temu, było akwarium 112 litrów. Obsada to ramirezki, neonki, prętnik karłowaty, kiryski i gupiki. Oczywiście roślin musiało być pod dostatkiem, bo zawsze mnie fascynowała zielenina w baniaku. Gdzieś wyczytałem o bimbrowni i oczywiście też musiałem ją mieć u siebie. A wyglądało to mniej więcej tak:

[Obrazek: eb4dAOI.jpg]

Czyli błędy widoczne gołym okiem. Na przykład poniżej: podłoże i grubość żwirku dla kirysków. Powyżej spora ilość ryb w akwarium.

[Obrazek: jFFatEc.jpg]

Po jakimś czasie jeden baniak w pokoju to było zdecydowanie za mało. Więc postawiłem 30stke.
Na rynku pojawiły się krewetki, więc oczywiście zacząłem hodowlę RC. W połączeniu z zainteresowaniem do roślin, powstało coś takiego:

Na początku biednie.
[Obrazek: TjjskvK.jpg]

Później doszły krewetki, bimbrownia i pełne nawożenie solami. Wcześniej siedział kupę czasu w internecie i rozkminiałem kalkulatory, dawki, poszczególne sole i ogół związany z nawożeniem. Tak więc powoli to zaczęło iść do przodu:

[Obrazek: 6GaSAKO.jpg]

Po kolejnym tygodniu:
[Obrazek: post-10865-13685170044523.jpg]

[Obrazek: post-10865-13685170045368.jpg]

I jeszcze kolejnym:

[Obrazek: post-10865-13685170552242.jpg]

Aż do finalnego efektu. Tutaj też pojawiły się w baniaczku danio perłowe:

[Obrazek: post-10865-13685171847008.jpg]

[Obrazek: post-10865-13685171958907.jpg]

Kolejne akwarium było dla mnie (na tamte czasy) bardzo poważnym projektem, do którego się przygotowywałem bardzo długi czas. Wtedy byłem z tego dumny, teraz z upływem czasu jest mi wstyd, że mogłem takie akwarium postawić. Szczegóły opowiem w kolejnym poście.

CDN...
Mój kanał na youtube:   Nantai TV
Odpowiedz
Nie no chłopie, start to Ty miałeś super :)
Odpowiedz
No ba z takim wujkiem to każdy by chciał mieć taki start.
Odpowiedz
Jakoś mi te zbiorniki nie pasują do Nantaia ;)
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
W życiu bym nie pomyślała, że takie kolorowe akwaria miałeś.
(16.01.2017 13:59)Nantai napisał(a): Wtedy byłem z tego dumny, teraz z upływem czasu jest mi wstyd, że mogłem takie akwarium postawić.
Niestety wielu z nas potrzebuje sporo czasu by do takich wniosków dojść.
Odpowiedz
Mając już tam jakąś wiedzę na temat nawożenia, postanowiłem przerobić ogólny baniak, na akwarium w stylu "nature". Przygotowując się do tego projektu najpierw sobie "na sucho" rozłożyłem piach do zrobienia wzgórz, a później z papieru powstawały wielkości skałek jakie miałem użyć do tego projektu. Po ułożeniu atrap, wziąłem je ze sobą i pojechałem do sklepu w celu wybrania podobnej ilości i wielkości skał. Wybieranie trwało dobre 3 godziny, ale się udało i po zakupie zacząłem brać się do  roboty. W baniaku typowa solka. Ponad 1W/L, dodatkowo full nawożenie i co2 z butli.  <cisza>

[Obrazek: post-10865-13685170902963.jpg]

Później doszedł duży i mały heniek i eleocharis. I tak powstał Green Hills. Akwarium sobie dojrzewało.

[Obrazek: post-10865-13685170902657.jpg]

Z tygodnia na tydzień akwarium zaczęło zarastać.

[Obrazek: post-10865-13685170998275.jpg]

[Obrazek: post-10865-13685171145058.jpg]

[Obrazek: post-10865-13685171233161.jpg]

I jeśli by na tym się skończyło to było by ok. Temat był poruszany na innym forum, w sumie sam go zacząłem, bo przekonałem się na własnej skórze. A temat dotyczył wpływu ilości światła na zachowania ryb. Dodatkowo też był poruszany temat co do wielkości baniaka netto. Dla znawców 112 litrów to było 112 litrów.  Sami zobaczcie, że sam aranż zabierał blisko połowę miejsca w akwarium, więc czy w tym momencie ilość wolnej przestrzeni dla ryb się nie zmniejszyła?, a co za tym idzie ilość światła dochodzącego do podłoża nie była większa?. Chyba nie potrzebne do tego komentarze. 
Do baniaka zawitały Bystrzyki Amandy (niestety). Wstyd się przyznać, ale trzymałem te ryby właśnie w tym baniaku. Ryby były blade. Trzymały się w kątach akwarium. Ogólnie zachowanie ryb moim zdaniem było bardzo słabe. Wszystkie ryby oddałem znajomemu, który miał baniak z BW. Uwierzcie mi zachowanie jak i kolor o niebo lepsze niż u mnie. Dlatego ciężko było mnie przekonać do tego, że światło nie ma wpływu na zachowania ryb. 
Oprócz ryb doszedł termoreaktor Co2 i miejsce czarnych wylotów i wlotów, zastąpiły takowe z plexi. 

[Obrazek: post-10865-13685172042387.jpg]

Całe szczęście, że baniak stał rok czasu i ryby po tym czasie trafiły do akwarium w jakim powinny pływać. 

Później było już lepiej.

CDN...
Odpowiedz
Widzę tu pewną akwarystyczną ewolucję, którą przechodzi spora część naszej braci. Od niezbyt przemyślanych początków, prze zachwyt stylem "nature" a na końcu zbiorniki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, niekoniecznie fanatycznie biotopowe ale przede wszystkim stwarzające jak najlepsze warunki dla mieszkańców. U mnie na szczęście "nature" skończyło się na zachwycie i przechodzę do etapu biotopowego ;)
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
(16.01.2017 20:30)cypeks napisał(a): Widzę tu pewną akwarystyczną ewolucję, którą przechodzi spora część naszej braci.
Ja myślę, że ta grupa to jednak mniejszość. ;)

(16.01.2017 20:30)cypeks napisał(a): U mnie na szczęście "nature" skończyło się na zachwycie i przechodzę do etapu biotopowego ;)
Gratulacje.

Wracając do tematu.
Po "nature" powstał jeszcze jeden zieleniak:

[Obrazek: post-10865-13685174412836.jpg]

[Obrazek: post-10865-13685174414404.jpg]

Po tym przyszła mania krewetkowa. :D 
Akwariów już nie będę pokazywał bo i tak dużo tego foto spamu. Pokaże kilka robaczków.

Hummel 

[Obrazek: IKTP01I.jpg]

Blue Rili

[Obrazek: u6KFP1a.jpg]

Były też Schoko
[Obrazek: zoiPrN5.jpg]

Gold Tigery

[Obrazek: IeUeRiZ.jpg]

CR, CB, snowki, golden snow, blue bee,  i chyba wszystkie.

Po okresie upojenia krewetkowego przyszedł pierwszy baniak z ciemnymi wodami i z syfkiem na dnie. Bohaterami w baniaku były szczupieńczyki:

[Obrazek: yiWgA7d.jpg]

Kolejny baniak z głowaczykami:

[Obrazek: f0YlxiB.jpg]

I coraz większy nieład w akwarium:

[Obrazek: HSLRTZq.jpg]

I od tego etapu włączyły mi się baniaki biotopowe...

CDN...
Odpowiedz
Chyba jednak trochę więcej osób tak ewoluowało. W moim przypadku od litrowego słoika z parką endlerek prawie 20lat temu, przez różne dziwne i bardzo nie udane wariacje w 60l. Na tych dwóch etapach niestety nie bardzo miałem z kąd czerpać wiedzy. Później dopiero w moje łapska trafiło 98l które j.w. stało się początkowo roślinnym LT a później ewoluowało w stronę holendra. Jak to często bywa przekombinowałem i zielsko mi się opatrzyło. I z tąd już prostą drogą moje lokum gościło co jakiś czas odwzorowanie fragmentu coraz to innego miejsca na ziemi. To tylko krótkie streszczenie mojej przygody z akwarium, gdybym chciał rozpisać się o każdym mniej istotnym epizodzie zapewne nawet najbardziej wytrwali nie doczekali by do końca.
Odpowiedz
Ale dryg do aranżacji to zawsze miałeś, pomijając to ze żwirem na początku. Czy z roślin czy z patków zawsze jest smacznie, nie to co niektórzy (ja) nawrzucają żeby było naturalnie ale ładnie to nie jest.
Odpowiedz
(16.01.2017 22:41)Nantai napisał(a): Akwariów już nie będę pokazywał bo i tak dużo tego foto spamu.
A dlaczego nie? Pokazuj te akwaria, bo robi się coraz ciekawiej :)
Odpowiedz
Również z roślinniak przeszedłem do odwzorowywania biotopu i na ten czas bardziej mi się to podoba.
Odpowiedz
(16.01.2017 18:29)Nantai napisał(a): Ryby były blade. Trzymały się w kątach akwarium. Ogólnie zachowanie ryb moim zdaniem było bardzo słabe. Wszystkie ryby oddałem znajomemu, który miał baniak z BW. Uwierzcie mi zachowanie jak i kolor o niebo lepsze niż u mnie. Dlatego ciężko było mnie przekonać do tego, że światło nie ma wpływu na zachowania ryb

Po prostu różne gatunki różnie reagują. Cała rzesza ryb żyworodnych jest przyzwyczajona już od natury do mocnego światła słonecznego.
Popularne gatunki danio wręcz szaleją z radości przy jasnym akwarium. Do tego dochodzi ilość ryb w zbiorniku nie tylko jednego a również innych gatunków. Im mniej, tym większe poczucie zagrożenia. W zbiornikach hodowlanych nawet jasnych nie ma paniki gdy jest cała ławica ryb.
Dobrze zresztą to widać na krewetkach karłowatych. Małe stado siedzi pochowane po krzakach i korzeniach a ich właściciel codziennie ich szuka i liczy czy czasem mu nie zdychają bo żadnej nie widzi. :D
Odpowiedz
Jezu czemu Ja nie wiedziałem że ty taki kreweciarz jesteś i rośliniarz;)
Odpowiedz
I od tego etapu włączyły mi się baniaki biotopowe...

W sumie nie do końca, bo zapomniałem jeszcze o muszlowcach:

[Obrazek: pLcuGeN.jpg]

Obsada to: F1 Altolamprologus compressiceps sp. Shell "Sumbu"

[Obrazek: PVaSO7D.jpg]

F1 ExLamprologus brevis " Chimba" 

[Obrazek: hgVmu4o.jpg]

Oprócz akwarystyki od lat młodości interesuje się również wędkarstwem i podglądaniem wszystkiego co pływa naszych wodach. Postanowiłem połączyć pasję akwarystki z podglądaniem i postawić zbiorniki z biotopem Polski w domu.

Pierwszym był zbiornik z racicznicami:

[Obrazek: ItnTCnb.jpg]

[Obrazek: UStzSd7.jpg]

[Obrazek: cRDzXc0.jpg]

W akwarium znajdowały się również ośliczki:

[Obrazek: qXN3GQO.jpg]

Wtedy również pierwszy raz miałem kiełże w akwarium:

[Obrazek: Kkymfoe.jpg]

Później były cierniki:

[Obrazek: 2GpnTXM.jpg?1]

Z rewelacyjnym samcem, dzięki niemu pierwszy raz miałem przyjemność zobaczyć budowanie gniazda w baniaku, które udało mi się sfilmować.
[Obrazek: C4xx0Ln.jpg?1]

No i samiczka.
[Obrazek: HJRkihP.jpg]

Później były cierniczki:
[Obrazek: jk2lt2f.jpg]

[Obrazek: JhClAaH.jpg]

I kolejny już większy baniak z cierniczkami:
[Obrazek: EOc2FbM.jpg]

[Obrazek: ZeHI4cA.jpg]

Była też krótka przygoda z przekopnicami. Kiedyś do nich wrócę. ;)

Podsumowując: przez ten cały okres szukałem swojego miejsca w akwarystyce. Najdłużej i do dzisiaj zostaje przy naszych polskich wodach. Dlaczego?
1. Ponieważ dużo jeszcze przede mną do zobaczenia.
2. Mnóstwo czasu spędziłem/spędzam nad naszymi wodami i uwierzcie mi, kontakt w naturze z naszymi podopiecznymi jest o wiele przyjemniejszy i fascynujący niż oglądanie ich w domu. :)
3. Mam mnóstwo pomysłów i projektów, które chce wykonać i dodatkowo promować nasz rodzimy biotop.
4. No i co najważniejsze - nasza przyroda jest przepiękna. :)

Dzięki za uwagę, ktokolwiek to czyta. :P
Odpowiedz
Jeszcze chyba tylko morskiego nie miałeś.
Jak widać doświadczenie masz duże, wręcz ogromne, skosztowałeś wszystkiego. Teraz dopiero rozumiem Twoje oburzenie gdy ktoś zarzucił Tobie, że nie masz o czymś pojęcia a się wypowiadasz. Jednak do biotopu (rodzimego czy nie) trzeba dojrzeć. Tak jak ktoś mi kiedyś powiedział, że do piasku jako podłoże trzeba dojrzeć.
Nie mówię, że akwaria w stylu nature czy holendry są złe, bo nie są, pod warunkiem, że dobiera się do tego odpowiednią obsadę.
Odpowiedz
Ostatnie zdjęcie z biotopem nawet mi się podoba ;)
Odpowiedz