Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
A to moja historia
Z akwarystyką zacząłem jeszcze w gimnazjum (tak jestem pierwszym rocznikiem gimby). Sąsiad sprzedawał dwa akwaria. Jedno 60 litrów w panoramie sześciokątnej i standardowa trzydziestka ( tą dostała moja siostra), wraz z całym osprzętem. Życie to jak dobrze pamiętam to dwie pielęgnice zebry, dwa zbrojniki, dwa kiryski i jedna ryba,której do tej pory nie zidentyfikowałem, no i roślinki oczywiście z plastiku.
Zdjęć nie mam (wtedy nie była powszechnie dostępna fotografia cyfrowa).
A że człowiek młody a wręcz gówniarz i nie wiedziałem co i jak z akwarium i co tydzień cała obsada była wyławiana,woda zlewana, żwir wyciągany i płukany(początkowo mój ojciec mnie wyręczał,później sam wszytko robiłem). Czyli co tydzień restart zbiornika Olaboga
Trwało to tak do czasu aż poszedłem do technikum leśnego, czasy internatu i brak czasu więc zbiorniki zlikwidowane.
Dopiero po szkole i z pierwszą pracą chciałem spróbować na nowo z akwarium. 
Ale tym razem nie było cotygodniowych restartów, pokazały się żywe rośliny, rybki pasujące wielkością do zbiornika, rośliny rosły i nie było nawet glonów ;)
A że mieszkałem przez dwa lata u rodziców to o większym zbiorniku mogłem tylko pomarzyć.
Dopiero jak przeprowadziłem się do Krzeszyc i żyć na własną rękę to mogłem pozwolić sobie na coś większego.
Nie zapomnę tego jak poszedłem do zoologa w Słubicach i zobaczyłem zbiornik 200 litrów, ludzie jaki on był wielki!!. Musiał być mój :)
I od tej pory zaraziłem się chorobą. Zbiornik był więc trzeba było skombinować jakąś pokrywę i jakieś oświetlenie, a że nie pasiły mi te tandetne plastikowe  to zacząłem klecić sam pokrywę. Kombinować jak tam zamontować oświetlenie (teraz to wydaje mi się śmieszne ale wtedy to było nie lada zadanie.
Pierwszy taki duży zbiornik nie powalał na kolana ale...ale był  mój:)
A więc pierwsze "poważne akwarium"60 litrów:

Później wyczekiwana dwusetka:

Wraz z zdobywaniem wiedzy i umiejętności akwarium ewoluowało:

Po pewnym czasie przyszło zapoznanie się z forum, czytanie postów i podpytywanie się co i jak...
Pierwszy restart dwusetki, akwarium założone na ziemi ogrodowej, typowy lowtech, słabe światło, brak nawożenia i mało wymagające rośliny:

[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
Ciąg dalszy.
Akwarium się rozrastało a raczej roślinki:

Po czym nastąpił kolejny restart również na ziemi lecz z innym podłożem, podobną aranżacją lecz doszły korzenie:

W między czasie następowały kosmetyczne zmiany ( ten korzeń tu,ten tam).
Po pewny czasie moje ambicje wzrosły i chciałem zrobić zupełnie coś innego:

Początkowo wszystko ładnie wyglądało i rosło, lecz po pewnym czasie wyszły braki w nawożeniu. Zbiornik zaatakowały glony, rośliny zaczęły marnieć i można powiedzieć,że w krótkim czasie nastąpił kolejny restart i zmiana aranżacji.I od tutaj zaczęło to już jakoś wyglądać i nabierać kształtów a roślinki się ładnie rozrastać.

Odpowiedz
Kawał historii :)
To drugie zdjęcie od dołu rewelacja, mój klimat!!
Odpowiedz
Ale miałeś natchnienie :)
Odpowiedz
Mariusz to ty podrzuciłeś mi temat. Dzisiaj jeszcze coś zapewne dopisze.
Odpowiedz
Korzenie na drugim zdjęciu od dołu rewelka taki mały ukłon w stronę Ryuboku.
Odpowiedz
W międzyczasie powstała pierwsza kostka, teraz z upływem czasu widzę,że pierwszy aranż i dobranie roślin do najlepszych nie należało.

I jeszcze jedna powalająca na kolana aranżacja ;)

Z czasem było trochę lepiej:

I jak by to było gdybym nie chciał zrobić z tego małego, bo niecałe 20 litrów, zbiornika roślinnego. Najlepsze było w nim,że w podłoży miałem ziemi ogrodową i kulki gt, oświetlane 6 diodami power led 3W i przez jakiś czas podawałem tylko CO2 z bimbrowni bez żadnego nawożenia słupa wody a rośliny rosły bez najmniejszego problemy i żadnego glona nie było. Przy wyrywaniu roślin ziemia wydostawała się i w zbiorniku było bagno,mimo tego nie miałem glonów :)

Odpowiedz