Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wymiana podłoża
Witam Wszystkich;

Tak to już z tymi naszymi szkiełkami jest że to co w nich mamy bardzo szybko przestaje nas zadowalać i chcemy czegoś nowego. Pół biedy jak zmiany polegają na przestawieniu kawałka skały czy przesadzeniu roślinki, no ale co zrobić jak zamarzyło nam się inne podłoże.

Przed takim problemem stanąłem ja.
W akwarium.które bardzo dobrze znacie z wątku 54L Zieleniny, jako podłoże mam czarny żwir kwarcowy a pod nim umieszczony był jakiś substrat z sery. Chciał bym to teraz wymienić na piach bo mam nieco inny pomysł na ten zbiornik. 
No i tutaj pytanie.
Jak taka operacje przeprowadzić na żywym organizmie? Większość roślin mam na korzeniach więc to nie problem wyciągnę na chwile je ze zbiornika i już, jest parę łodygowców ale one zrobią wyjazd całkowity. No i co dalej?
Opcje mam dwie:
1. Wymienię na początek podłoże tylko w połowie zbiornika. Jakoś może uda się oddzielić sztywno piach od żwiru. W podłożu siedzi większość bakterii a ja chce uniknąć ponownego dojrzewania szkła.
A powiedzmy po miesiącu wymienię drugą połowę żwiru.
2.Wymienię całe podłoże naraz. Na pewno bardzo zachwieje to biologia zbiornika (który jest tak stabilny teraz), ale czy zachwieje tak że ponownie zbiornik zacznie dojrzewać?

Co Wy na to?
Tak źle bo długo a tak nie dobrze bo może zniszczę biologie zbiornika.
Odpowiedz
Wymieniaj całe podłoże i zostaw sobie 50-75% wody starej.

Do tego stary filtr, który wyczysc po ok 3 tyg od restartu i koniec :)
Odpowiedz
No a co z rybami?
Usuwać je na te 3 tygodnie ze zbiornika czy nie?
Odpowiedz
Zadzwonie Andrzej szybciej będzie.
Odpowiedz
(13.01.2017 10:37)aquariumproject.pl napisał(a): Wymieniaj całe podłoże i zostaw sobie 50-75% wody starej.

Do tego stary filtr, który wyczysc po ok 3 tyg od restartu i koniec :)

Dokładnie tak samo robiłam, czasem nawet i 90% starej wody.
Ryby wpuszczałam do akwarium  tak po 4-6h, jak już się woda wyklarował :)
Odpowiedz
ja dla bezpieczenstwa daje po 24H :)
Odpowiedz
Pod tym podłożem który teraz mam był substrat akwarium ma około 3 lat Jak myślicie czy jak ruszy to podłoże to wyjdzie z niego coś niebezpiecznego Chodzi mi o to czy ten substrat jeszcze może mi na bełtać w wodzie?
Odpowiedz
Ciężko wyrokować bo możliwości są dwie:
1. Substrat jest całkowicie już jałowy więc niczym nie grozi.
2. Substrat posiada żelazo i inne metale w formie dwuwartościowej co po odkryciu i ponownym zalaniu wodą spowoduje uwolnienie dużej części do słupa wody. Mogą pojawić się glony aż do zakwitu wody łącznie.
Ciężko wyrokować. Reakcje w każdym akwarium zachodzą inne a nie wszędzie, takie same.
Odpowiedz
Kiedy wymieniałem podłoże w 72l to zostawiłem 80% dojrzałej wody + dolewałem bakterie i miałem powiedzmy dojrzały wewnętrzny filtr. Może gdybym miał kubeł obeszło by się bez komplikacji takich jak zakwit pierwotniaków, natomiast przy zakładaniu kostki 144l, cała woda z 72l+ bakterie i dojrzały kubeł, i mimo że reszta dolewki była ze świeżej wody obeszło się bez żadnych komplikacji:)
Odpowiedz
(13.01.2017 21:30)Jarecki napisał(a): Mogą pojawić się glony aż do zakwitu wody łącznie.
Ten Pan jest za mądry, nie słuchaj go. Wymień wszystko na raz, dojrzewanie z rybami to przecież nie jakaś tragedia, pobiegasz trochę z wiadrami.
Odpowiedz
To akwarium ma podlaczony kubeł fluval 205, może biologia ruszy szybko po całkowitej wymianie
Odpowiedz
Wymieniaj całość.
Odpowiedz
Wymieniaj bedzie dobrze

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Ja bym to zrobił następująco. Zlał jak najwięcej wody do pojemników, ryby tymczasowo też do któreś beczki z nabąblaczem żeby się nie podusiły. Wymieniasz całe podłoże, wlewasz starą wodę, podłączasz stary filtr, wpuszczasz ryby i ewentualnie wlewasz bakterie startowe Prodibio Biodigest. Te bakterie pozwoliły mi bezboleśnie wystartować 240l z całkiem sporą obsadą. Chyba pamiętasz mój restart i wymianę podłoża?

Kup 2 fiolki, po tygodniu dobrze jest wlać 2, żeby w razie czego odnowić florę bakteryjną gdyby pierwszej coś się stało.
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
(13.01.2017 22:15)Kathe napisał(a): Ten Pan jest za mądry, nie słuchaj go.
Ja ci dam Pan na forum. Nono ;)
A tak w ogóle to nie bardzo byłem pewny zastanawiając się czy Yato chodzi może o zostawienie substratu w akwarium i jakie mogą być tego konsekwencje. To napisałem.:)
Osobiście, jak pisze całe grono akwarystów z tego wątku, sam wywalam całe podłoże z akwarium. To niemal główna istota restartu. Dla mnie najważniejszy jest dojrzały filtr. Jedna jedyna rzecz na którą trzeba uważać przez tydzień/dwa to rodzaj pokarmu jaki podajemy rybom. Wszelkie mrożone słonowodne organizmy jak solowiec, kryl itp. łatwo się rozpuszczają w słodkiej wodzie niemalże do gotowego DOC-u.
Przegiąłem lekko z mrożonym solowcem właśnie po takim restarcie i na jeden dzień pojawiło się NO2 w wodzie. Nic jednak nie zdechło i to łącznie z młodymi dzikimi altumami.
Odpowiedz
(14.01.2017 01:08)Jarecki napisał(a): Ja ci dam Pan na forum.
Klapsa jej!!! ;)
Zrobił bym tak jak Cyprian pisze.
Ostatnio robiłem restart zbiornika. Wszystko startowało od zera włącznie z filtrem. Miałem część starej wody i bakterie na start. Po trzech dniach obsada pływała w zbiorniku i bez strat.
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
Ja przy przemeblowaniu będę przestawiał aqwa i zrobię totalny restart i zrobię tak jak zawsze dojrzały kubeł i wanienka wody ze starego aqwa zawsze działało ale widzę że dużo osób pisze o dodatkowych bakteriach więc chyba się skuszę.
Odpowiedz
Ogólnie grzebanie w podłożu jest niewskazane dlatego zaproponowałam zrobić to raz a porządnie. A dojrzewania z obsadą nie ma co się bać, dużo tego tam nie masz, ograniczysz karmienie, będziesz podmieniał wodę i jakoś zleci.
Odpowiedz