Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zbijanie PH
Witam mam w nowym akwarium PH na poziomie ok. 7,5 i chciał bym je zmniejszyć rzecz jasna, ale jak naj lepiej. Myślałem o torfie ale nie chcę herbaty w zbiorniku może macie jakieś inne rozwiązanie.
Odpowiedz
Przede wszystkim powiedź coś więcej o zbiorniku co masz w nim. Jesli masz filtr kubełkowy to co trzymasz w środku. Masz jakieś skały w akwarium albo coś przez co będzie ci ciężko ph zbić ?
Zapraszam do oglądania,bądź ewentualnego kupna roślinek :P    https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/1Nhon/

Odpowiedz
Tradycyjnie dodaje się małymi etapami kwas solny co powoduje zamianę KH na chlorek wapnia i magnezu.
Równie dobry jest także elektrolit akumulatorowy będący kwasem siarkowym. Tutaj zachodzi wymiana wodorowęglanów wapnia i magnezu na siarczany wapnia i magnezu.
Kh w obu przypadkach spada a więc odczyn wody, również. Jedyny sposób nie barwiący wody jaki znam.
Możesz też po prostu kupić większą butelkę "Aquacid" zooleka i podawać według instrukcji. Też są to kwasy mineralne mające zbić KH i tym samym, odczyn wody. Ostatni sposób jest moim zdaniem najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem dla kogoś kto nie miał do tej pory styczności z takimi operacjami.
Odpowiedz
Akwarium to moje nowe 200l z wątku 200l nastepny level. Nie chcę nic eksperymentować wolę zdać się na kogoś kto ma w tym jakieś doświadczenie.
Odpowiedz
Jak chcesz naturalnie i powoli to szyszki olchy, torf... Ogólnie musisz zakwasić nieco wodę.

Jakie masz parametry w krainie /zbiorniku (KH/GH)?

Najprościej było by zakupić filtr ro i lać ro mieszana z kranem

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Prędzej czystej RO, w 160 litrach zbijałem KH po przez lanie czystej RO i szło to jak krew z nosa...
Teraz pobawiłem się z kwasem solnym i stopniowo dodawałem do wody, jest to chyba najszybszy sposób.
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
A preparaty do obniżenia Ph to tylko strata czasu i pieniędzy?
Odpowiedz
Nie mam pojęcia. Pierwszy raz zastosowałem kwas do zbijania twardości.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
preparaty akwarystyczne do zbijania pH/kh to najzwyklejszy kwas solny lub siarkowy o niskim stezeniu , ich zamiennikiem sporo tańszym jest ofc kwas solny i siarkowy ( np elektrolit)mozesz zbijac kh/ph kwasem, co2 , woda RO +garbniki wybór metody uzalezniałbym od tego co w akwarium żyje/żyć ma
Odpowiedz
No właśnie aby przy okazji obniżenia Ph nie wybić obsady.
Odpowiedz
Robić to trzeba powoli.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Możesz też pobawić się filtraxami z Zooleku. Ja na początku pochowałam woreczki za roślinami i mierzyłam parametry. Trwało to z dwa tygodnie. A teraz tak szykuję wodę do podmian, wrzucam filtraxy do 30 l boksu z kranówką i mały filterek, żeby mieszał wodę. Daje 3 woreczki na zbicie GH i 2 na zbicie KH. KH zbija do zera i obniża ph do 6,5 aGH z 30 zbijam na 11.
Oczywiście filtraxy regeneruję.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
ile kosztuje taka operacji woreczkami filtraxa ? nie taniej "posolic" wode RO?
Odpowiedz
Kilka lat temu zainwestowalam w 5 woreczków do zabijania KH ok 25 zl, wtedy za filtry RO wołali jeszcze sporo kasy, więc była to tańsza alternatywa. Potem doczytałam, że w zależności od tego czego użyjesz do ich regeneracji (albo kwas solny albo sól) można zbijać zarówno KH jak i GH i faktycznie tak to działa.
I tak już zostało, teraz ceny RO już sporo spadły a ja dalej się "workuję" chyba już z przyzwyczajenia.
Kwasu bezpośrednio nigdy nie lałam, bo z moim szczęściem pewnie zakończyło by się to sporymi ubytkami w obsadzie

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Muszę się bardziej zagłębić w ten temat bo widzę że to nie jest taki łatwy zabieg.
Odpowiedz
Kwasu nie leje się bezpośrednio do akwarium, tylko do baniaka z wodą na podmianę. Później należy poczekać aż ustabilizuje się bufor pH i dopiero można lać do akwarium. O dokładnej procedurze poczytaj na jakimś forum o dyskowcach, bo przy tych rybach to powszechna praktyka przygotowania wody.
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
Aha oki dzięki za info.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości