Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0.1
O mądrego to dobrze posłuchać, zawsze twierdzę że człowiek całe życie się uczy. Zawsze gdzie nie zaglądałem to było to samo i o węglu i korzeniach jedynie co o żywicy znalazłem info że nie szkodzi kiedy ktoś pytał o te od sosny.
Odpowiedz
Artykuł na RA czytałem, ten z pH68 też się przydał.
Mi właśnie w walce z krasnorostmi pomógł właśnie węgiel, używałem JBL-a.
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
(06.03.2019 20:04)piotreksliwa11 napisał(a): czy w akwarium absorbują to samo co węgiel
Jasne, że nie.

Wymiana węgla jest konieczna, jeśli chcesz, żeby adsorpcja funkcjonowała. Jeśli nie, nie musisz.
Może przekona Cię to, że większość stacji uzdatniania wody pitnej używa węgla i jeśli istniało by ryzyko "oddania", to byliby z tym bardzo ostrożni.
Jednak węgiel węglowi nie równy i warto zwrócić uwagę na oddawanie fosforu. W zależności od pochodzenia, jest z tym różnie.

A tu ciekawy artykuł nieakwarystyczny ;)
https://www.filtry-do-wody.info/wegiel-a...doskonala/
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
A widzisz może dla tego przy walce z glonem gdy do filtra dodałem węgiel to nie było poprawy pewnie chodziło o fosfor.
Odpowiedz
(06.03.2019 23:01)piotreksliwa11 napisał(a): pewnie chodziło o fosfor.

Bardzo prawdopodobne.
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Jeśli używałeś taniego węgla z allegro to na 99% oddał fosfor .Sam się kiedyś na tym złapałem bo wsadziłem do fitra 500g węgla granulowanego z allegro (najtańszego) .Na drugi dzień robiłem testy i Fosfor był po za skalą ,gdzie przed włożeniem węgla miałem Fosfor na poziomie 0,5 ppm . Od tamtej pory używam tylko markowego (fluval ,seachem, jbl... )
Odpowiedz
Na filmie okazało się że nasz Aquael oddaje najmniej fosforu.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
(06.03.2019 23:47)Mateusz napisał(a): nasz Aquael
Używam go i chwalę.

I Fluvala jeszcze, bo w saszetkach jest .
Lenistwo ;)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Druga ważna kwestia to informacja o przygotowaniu produktu do użycia podana tylko w jednym produkcie, masakra.
Odpowiedz
Ten węgiel aktywny to temat bumerang, zawsze powraca.
Oprócz niektórych węgli firm o których tu wspomnieliście, to prawie każdy węgiel odda nam fosfor do wody w ilościach większych niż byśmy sobie życzyli. Trzeba mieć tylko żwir lub inne nieaktywne podłoże by się o tym przekonać.
Już to pisałem ale napiszę jeszcze raz, że możemy się z tych węgli aktywnych( przynajmniej akwarystycznych) pozbyć dużej ilości fosforanów jak zalejemy węgiel przed użyciem wrzątkiem i poczekamy do wystygnięcia raz na jakiś czas mieszając go. Ten fosfor jest w postaci buforu zasadowego, nie wiem czy sodowego czy potasowego ale uwolnimy go z porów węgla szybciej i w większych ilościach przy wysokiej temperaturze niż w akwarium gdzie nam będzie się uwalniał nie wiadomo ile dni.
Natomiast kiedyś kupiłem przemysłowy węgiel bitumiczny i tutaj nawet gorąca woda nie pomogła. Mega, mega ilości fosforanów tak że woda z Kh-0 po tygodniu miała KH-12 z samego właśnie fosforanu.
Odpowiedz
Są pierwsi mieszkańcy zbiornika.
Skorzystałem z okna pogodowego ( padało), więc pojechałem do zoologa i zakupiłem Badis Badis :)[Obrazek: 8164f4c475a489a805ed243b7132dd4d.jpg][Obrazek: abdafa147eee83b972bba7b62247c904.jpg]

Odpowiedz
Jest najprawdopodobniej para. Samiec wybarwił się (wybarwi się jeszcze bardziej ?).

Drugi samiec natomiast siedzi w jednym miejscu w zbiorniku i nie wygląda tak okazale.

[Obrazek: b99d056f8ab839a057c89cef8667129f.jpg]

Odpowiedz
Czytam tak wątek i z każdym postem uśmiecham się coraz bardziej.
Chłopak chciał się pochwalić nowym szkiełkiem a tu się nad ceramiką i węglem wszyscy rozpisują...
A gdzie jakaś pochwała???
Jak dla mnie już widać potencjał, korzonek super

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Dobrze, że jest dyskusja ;)

Co do zbiornika to jedna strata w Badisach jest pewna, zdominowany samczyk wyskoczył z akwa. Teraz od dwóch dni nie widzę samiczki.

Odpowiedz
Straty nieuniknione jak się dwóch facetów o jedną pannę kłóci ;)

Dobra, dobra może byś się pochwalił jak teraz baniaczek wygląda, pewnie się trochę zazieleniło...

Odpowiedz
Pomału zarasta. Samiczki nadal nie widać :'([Obrazek: 39b3cc7889063447db286179d46ff70f.jpg]

Odpowiedz
Do jedzenia też nie wypływa?
Niedziela dziś więc czas na obserwację ;)

A coś jeszcze dorzucasz do obsady?

Odpowiedz
Niestety nie wypływa do jedzenia, spisałem już ją na straty.
W obsadzie jest po 5 szt. Otoska i Kirysek Panda.

Odpowiedz
To teraz musisz mu towarzyszkę dokupić, żeby samotnikiem nie został. Nie jestem pewna ale chyba ostatnio widziałam, że w Skalarze mają Badiski, będę w tygodniu to się upewnię.

Odpowiedz
Tam je właśnie kupiłem. Teraz do innego sklepu zoologicznego nie chodzę;)

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości