Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programator rewersyjny
Cześć,
pełne sterowanie urządzeniami w akwarium, to dosyć droga zabawa. Jednak pewne czynności, można zautomatyzować "w normalnych pieniądzach".
Chciałem Wam pokazać, prosty układ czasowy z dwoma gniazdami 230V działającymi rewersyjnie. 
Po co to?
Po to, żeby pogodzić nawożenie CO2 z dobrym samopoczuciem żywych organizmów w naszym akwarium.

Podłączmy pod jedno gniazdo światło i CO2, pod drugie dotleniacz. W czasie zaprogramowanym na świecenie, działa również dozowanie CO2, po wyłączeniu się światła (i CO2) automatycznie zaczyna działać dotleniacz. Rano sytuacja się odwraca i rozpoczyna się podawanie gazu, zapalają się światła i wyłącza się dotleniacz.

Celowo zastosowałem mechaniczny programator czasowy. Są dużo bardziej niezawodne (autonomia "bez prądu" to 100h) i nawet jeśli coś mu się rozjedzie, to czas całego cyklu pozostanie taki sam. Przesuną się tylko godziny startu/stopu.
Układ można też zastosować do przełączania oświetlenia dzienne/nocne.

Uprzedzając pytania...
Tak, wiem że można to zrobić na dwóch niezależnych programatorach, ale w przypadku "rozjechania się czasu", rozjedzie się również cały proces.
Nie sprzedaję, nie wykonuję, nie reklamuję! :)

Części:
- programator czasowy na szynę DIN (ok.30zł)
- przekaźnik 230V NO/NC (ok.30zł)
- dwa gniazda 230V
- wtyczka 230V

Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Dobry pomysł na rozwiazanie różnicy czasów w programatorach tylko dla zachowania jak naj doładniejszych proporcji doziwanie CO2 powinno być przerwane około pół godziny przed wyłączeniem światła i podawane około pół godziny przed jego włączeniem. Powodem jest brak ciśnienia panującego w układzie po nocy i ciśnienie będące w ciągu dnia.
Odpowiedz
(13.02.2019 17:46)piotreksliwa11 napisał(a): doziwanie CO2 powinno być przerwane około pół godziny przed wyłączeniem światła i podawane około pół godziny przed jego włączeniem.
Możesz mieć rację, ale układ miał być prosty i wzorowałem go na urządzeniu Takashi Amano ;)
http://www.adana.co.jp/en/release/detail?id=298
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Oki też myślałem nad elektrozaworem ale z braku czasu odpuściłem sobie to na razie i leci całą dobę a to jeszcze gorzej ;)
Odpowiedz
(13.02.2019 17:56)piotreksliwa11 napisał(a): a to jeszcze gorzej
Przy rybach i zarośniętym akwarium niezbyt fajnie, fakt. O ile takie masz :)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Zajebiaszcze rozwiązanie . Te rozdzielnice jakoś kleiłeś z gniazdkiem podwójnym czy takie już kupiłeś ?
Zapraszam do oglądania,bądź ewentualnego kupna roślinek :P    https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/1Nhon/

Odpowiedz
Mocowane. Klej + śruby, ale już nie pamiętam jakie.
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Nie wiem ile kosztował ten programator ale mam chyba tańsze, sprytniejsze i równie niezawodne rozwiązanie:
wersja 2 kanałowa:
https://sonoff.itead.cc/en/products/sonoff/sonoff-dual
i 4 kanałowa:
https://sonoff.itead.cc/en/products/sonoff/sonoff-4ch

jedyną wadą takiego rozwiązania jest konieczność wgrania alternatywnego oprogramowania, bo to od itead dość mocno ogranicza, ale wgranie takiej ESPurna albo ESPEasy daje nam bardzo duże możliwości (w przypadku ESPEasy dzięki możliwości pisania własnych regół praktycznie nieograniczone ale trzeba posiąść umiejętność pisania prostych skryptów), włącznie z interakcją pomiędzy poszczególnymi przełącznikami. Konfiguracja zapisuje się w pamięci nieulotnej, więc brak zasilania jest niestraszny, po wpięciu do domowej sieci WiFi zegar aktualizuje się automatycznie.

Powoli zaczynam automatyzować niektóre elementy w domu na bazie sprzętu od itead i całkiem fajnie to zaczyna działać.
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
@cypeks,
fajne rozwiązanie, ale to moje robiłem w kategorii "podłącz i zapomnij".
I tak, żeby totalny elektrolaik sobie z tym poradził.

A co do niezawodności, to bym polemizował ;)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
(14.02.2019 12:58)rhino napisał(a): I tak, żeby totalny elektrolaik sobie z tym poradził.
W przypadku sonoff niestety trzeba być trochę "technicznym" to fakt i o tym napisałem.
W sonoff jest o jeden krok więcej: skonfiguruj->podłącz->zapomnij
(14.02.2019 12:58)rhino napisał(a): A co do niezawodności, to bym polemizował
Jedyny "słaby" element to styczniki elektromagnetyczne, jednak w Twoim rozwiązaniu też jest jakiś element przełączający - jaki?

Nie krytykuję Twojego rozwiązania, jednak chciałem przedstawić alternatywne rozwiązanie, równie dobre jednak wymagające początkowo większego wkładu pracy (dla niektórych raczej trudne do wykonania) ale za to dającego większe możliwości konfiguracji i rozbudowy (wersja 4-CH). Dla każdego coś miłego.
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
(15.02.2019 00:11)cypeks napisał(a): jednak w Twoim rozwiązaniu też jest jakiś element przełączający - jaki?
Taki sam.
(15.02.2019 00:11)cypeks napisał(a): jednak chciałem przedstawić alternatywne rozwiązanie
Bardzo fajne urządzenia! Nie znałem i dziękuję :)

(15.02.2019 00:11)cypeks napisał(a): Dla każdego coś miłego.
O!
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości