Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akwarium roślinne - idealnie
Chciałbym się z Wami podzielić swoimi spostrzeżeniami (nie zachowam tego dla tajemnicy, tak jak to się dowiedziałem ostatnio od jednego z akwarystów, gdy zapytałem o złoty środek aby potwierdzić swoje spostrzeżenia).

Ale wracając do sedna sprawy.

Opisze tu zbiorniki "trudniejsze" w uprawie ze względu na specyfikę "tych" roślin.

Chodzi tu o rośliny wolnorosnące o wymaganiach świetlnych średnich i dużych.

Podstawowe zasady:

1- mało ryb, dużo roślin. Złota i podstawowa zasada. Niestety nie da się połączyć tych dwóch rzeczy na dłuższą metę. Ryby produkują DOC, który nei jest w stanie zostać przetworzony w takim zakresie aby rośliny wykorzystały cały zapas a zabrakło dla glonów.

2 - niska przewodność. Miękka woda znacząco pomaga w walce z glonami a tutaj największym wrogiem są krasnorosty.

3 - filtracja, tutaj zauważyłem iż przy małym świetle wystarczy lekki ruch wody ale w przypadku zbiorników gdzie oświetlenie jest większe i dostarczany jest co2 to ważne jest aby ruch wody był wyraźny i obmywał delikatnie rośliny.

4 - utrzymywanie niskiego poziomu azotu maks 10 ppm i fosforu ok 0,5 ppm (tu mam dylemat, bucephalandry uwielbiają fosfor ale niestety krasnorosty również).

5 - światło, o ile odmiany anubiasów nana i barteri nie potrzebują jakiegoś dużego światła o tyle odmiany Pinto czy White już tego wymagają. Tutaj ważne jest aby zachować odpowiedni złoty środek. Cały czas badam wpływ dużego światła na krasnorosty w przypadku bardzo niskiego poziomu DOC.

6 - dobrze natleniona woda, i tu kłania się filtracja. Dobrze natleniona woda to duża ilośc bakterii. Z tym że trzeba unikać brzęczków, które wybijają co2 z wody.

JEśli ktoś ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu zbiorników to zapraszam do konwersacji :)
Odpowiedz
Bardzo fajny temat. Liczę na to, że szczególnie punkt 6 (natlenienie bez większych strat CO2) się rozwinie. Punkt 5, czyli anubiasy ... w poprzednim 200l rosły przepięknie, zero glona, wybarwione a teraz nie mogę z nimi dojść do ładu. Będę śledzić dyskusję.
Odpowiedz
Brzęczyków czyli napowietrzania wody?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
(12.02.2019 23:12)Mateusz napisał(a): Brzęczyków czyli napowietrzania wody?  

Tak Mateusz, brzęczyk wybija co2. Falowanie wody nie jest tak destrukcyjne.
Odpowiedz
To nie pasuje mi tutaj dobrze natleniona woda.
Jaka jest różnica w natlenianiu wody po przez "wprowadzanie"tlenu do wody przez ruch wody przez filtr a przez brzęczyk?

Odpowiedz
Wymiana gazowa powierzchniowa.

Dzięki temu zabiegowi woda jest dobrze natleniona. Dlatego często stosuje się ten zabieg.

Nie powiem ci co szybciej natlenia wodę bo nie robiłem takich doświadczeń.
Odpowiedz
(12.02.2019 23:56)Patryk napisał(a): brzęczyk wybija co2. Falowanie wody nie jest tak destrukcyjne.
W nocy bardziej korzystne jest wybijanie :)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Nie pasuje mi to napowietrzanie. Jedno napowietrzanie wybija co2 a drugie nie? Czyli brzęczyk lepiej natlenia wodę niż ruch tafli wody.

Odpowiedz
To może łopatologicznie :)

Delikatny ruch taflą wody powoduje wymianę gazową i natlenianie wody przy minimalnych strachach co2.

W przypadku brzęczyka, mamy wymuszone natlenianie wody gdzie efektem ubocznym jest duża strata co2 ze względu na mocny ruch wody na styku powierzchniowym.

Zauważ że w zbiornikach Amano i nie tylko jest ruch wody na tafli a brak brzęczyków :). To nie przypadek.

(13.02.2019 11:09)rhino napisał(a):
(12.02.2019 23:56)Patryk napisał(a): brzęczyk wybija co2. Falowanie wody nie jest tak destrukcyjne.
W nocy bardziej korzystne jest wybijanie :)

I tak i nie :), zależy ile co2 podajemy.

W przypadku roślinniaków HT gdzie ryb nie ma w ogóle lub prawie nie ma, produkcja tlenu jest tak duża za dnia że nie ma potrzeby przykręcania na noc co2.

W przypadku opisywanych przeze mnie zbiorków to tak, tutaj może się zdarzyć przyducha ( ze względu na mniejszy poziom fotosyntezy rośliny ), chyba że mam sondę PH i elektorzawór oraz znajomośc KH wody. Wtedy ustalamy bezpieczny poziom ph dla zbiornika i nie ma kłopotu z przyduchą. Ale zaznaczam iż ważnym czynnikiem jest delikatny ruch wody na styku powietrze-woda.
Odpowiedz
(13.02.2019 12:15)Patryk napisał(a): Zauważ że w zbiornikach Amano i nie tylko jest ruch wody na tafli a brak brzęczyków . To nie przypadek.

Wybacz, ale słabo patrzysz :D

(13.02.2019 12:15)Patryk napisał(a): W przypadku roślinniaków HT gdzie ryb nie ma w ogóle lub prawie nie ma, produkcja tlenu jest tak duża za dnia że nie ma potrzeby przykręcania na noc co2.
A co roślinom z CO2 w nocy?
Lepiej się rozwijają jak mają tlen ;)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
(13.02.2019 12:29)rhino napisał(a):
(13.02.2019 12:15)Patryk napisał(a): Zauważ że w zbiornikach Amano i nie tylko jest ruch wody na tafli a brak brzęczyków . To nie przypadek.

Wybacz, ale słabo patrzysz :D

rhino nie zabijaj mnie :)

Pierwszy z brzegu: akwarium w Lizbonie (Portugalia), przyjrzyj sie tafli wody:

https://www.youtube.com/watch?v=SDxOqUZay9o

(13.02.2019 12:15)Patryk napisał(a): W przypadku roślinniaków HT gdzie ryb nie ma w ogóle lub prawie nie ma, produkcja tlenu jest tak duża za dnia że nie ma potrzeby przykręcania na noc co2.
A co roślinom z CO2 w nocy?
Lepiej się rozwijają jak mają tlen ;)

Nie, brak skoków ph, jak przykręcisz co2 to skoki będą miały miejsce tym większe im niższe będzie KH wody. W nocy rośliny zużywają tlen a produkują co2 w ograniczonym stopniu.

Ok ale tu nie szkoła ::). Czekam na Wasze spostrzeżenia. Co do prowadzenia zbiorników z roślinami wolnorosnącymi mającymi dość znaczne zapotrzebowanie na światło i brakiem krasnali czy zielenic :)
Odpowiedz
(13.02.2019 12:37)Patryk napisał(a): jak przykręcisz co2 to skoki będą miały miejsce tym większe im niższe będzie KH wody. W nocy rośliny zużywają tlen a produkują co2 w ograniczonym stopniu.
Skoki? Bez znaczenia dla życia. Mierzyłeś kiedyś zmiany wartości pH w czasie?

Powołałeś się na Takashi Amano, a facet wiedział co robi :)
Większość osób widziała jego dzieła, ale nie wczytywała się w jego "nauki". Nie jest to przytyk. To tylko stwierdzenie.
Niejednokrotnie pisał o konieczności dodatkowego dotleniania w nocy. Mało tego, większość jego akwariów była dotleniana, a jak wiemy, większość z nich nie miała wielkiej obsady rybnej ;)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Ad 1.

Tak mierzyłem za pomocą sondy PH Hydrometru i sterownikowi do stałego mierzenia PH. Efekt ekstremalnie PH potrafiło w nocy zejśc o 0,4 PH a to już jest dużo przy stałym dozowaniu PH.

Przy braku dozowania PH na noc, PH potrafiło podnieść się o 0,3 PH co dla mnie też jest nieakceptowalne.

Dlatego sonda PH, elektorzawór i pilnuje PH wody wcześniej ustalonego.

Mówimy tu o PH docelowym 6,5 i zmianach .względem ustalonego wzoru.

ps. ale jesli miałbym wybierać stałe dozowanie co2 lub jego wyłączanie to wybrałbym wyłączanie co2 na noc.

Tak, celowo się powołałem na T. Amano, sporo wiadomości przez kilka ostatnich lat zaczerpnąłem właśnie od niego przez jego wywiady. Owszem woda musi być dotleniona. I tą funkcję w duże mierze wykonuje delikatny ruch tafli wody.

Bawimy się teraz w słowa jak napowietrzać wodę, koncepcja tego wątku nie opiera się na sposobie napowietrzania a o stwierdzeniu iż woda musi być dobrze napowietrzana. I to nie ze względu na walory estetyczne a ze względu na mikrobiologię wody.

Przy sposobie napowietrzania duże znaczenia ma obsada roślinna. Załóż wątek o napowietrzaniu i możemy kontynuować polemikę. Sporo tego się natestowałem :)
Odpowiedz
Nie zniechęcajcie Patryka, ja chętnie poczytam co ma nam do powiedzenia, bo jakieś doświadczenie mimo wszystko ma w uprawie wymagających roślin. Pomijając na razie sposób uzyskania warunków, w podsumowaniu można napisać, że (opierając się na tym co wcześniej napisałeś):

- mało DOC
- niskie, kontrolowane poziomy N i P (10/0,50)
- miękka woda
- dużo O2 i CO2

moje pytania/uwagi:
- Napisz coś na temat poziomu K, bo co prawda glony od nadmiaru nie wyjdą ale z tego co zauważyłem w miękkiej wodzie łatwo pali młode pędy niektórych roślin.
- jaki poziom pH jest najbardziej optymalny dla konkretnych roślin, bo jak wiadomo różne rośliny mają różne upodobania w tym temacie. Przykładowo kryptokryny i żabienice uwielbiają kwaśne środowisko a anubiasy czy bucki wolą pH zbliżone do neutralnego.
- jaka temperatura wody?
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
(13.02.2019 12:58)Patryk napisał(a): Tak, celowo się powołałem na T. Amano

To ja też się na niego powołam ;)

http://www.adana.co.jp/en/aj_backnumber/archives/824

Nawet sprytny timer rewersyjny zrobił
http://www.adana.co.jp/en/release/detail?id=298
i osprzęt.
https://www.aquasabi.com/aquascaping-wik...-glass-air

A co do skoków pH, a właściwie wahań.
Dobowe wahania występują nawet w naturze i nikomu to nie szkodzi.
Mało tego, zaawansowane sterowniki akwarystyczne (np. GHL Profilux), mają możliwość ustawienia dobowych wahań pH, a amatorzy tego raczej nie tworzą.

Przepraszam, już milknę :)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Jako że ja dużo tlenu używam/ posiadam to pozwolę sobie się odezwać .
Ruch tafli jest odpowiedni przy mikrej obsadzie. Przy obsadzie nawet średniej jest niewystarczający co sprawdziłem. Dla moich potrzeb używam rozbijanego przez cyrkulator tlenu z popularnego brzęczka. Dlaczego ? - nawet zwykłe napowietrzanie z 4 kamieni eheima było za słabe . Dla moich potrzeb - albo inaczej dla mego spokoju o ryby .
Inna często pomijana sprawa - tlen krystalizuje wodę .

Najbardziej woda natlenia się gdy się przelewa bądź spływa po wielu nierównościach.
Kiedyś robiło się spływy całe wody po nierównych powierzchniach aby natleniało się jak najlepiej
Odpowiedz
(13.02.2019 17:56)adams2121 napisał(a): Najbardziej woda natlenia się gdy się przelewa bądź spływa po wielu nierównościach.
Efekt można zauważyć w potokach górskich :)
(13.02.2019 17:56)adams2121 napisał(a): Inna często pomijana sprawa - tlen krystalizuje wodę .
Rozwiń myśl proszę.
Odpowiedz
Wróciłem z Budmy mogę odpowiedzieć na pytania.

Napowietrzanie - jak już pisałem woda musi być dobrze napowietrzona. W zbiornikach z małą obsadą ryb i duża obsadą roślinną, ilość tlenu jest na takim poziomie iż wystarczy ruch tafli wody. Rhino, tak Amano kładize nacisk na napowietrzanie zbiornika, z tym że nie mówi wprost iż trzeba natleniać wodę w nocy. JAk znajdę jeden z archiwalnych filmów na YT z udziałem Amano to wkleje. Omawiał tam kwestie napowietrzania i zaznaczył iż w razie potrzeby dobrze byłoby napowietrzać wodę w nocy.

Skoki PH - skoki PH są negatywne dla krewetek karłowatych. Skoki co 12H mogą wyrządzić sporo problemów z równowagą biologiczną w zbiorniku. Tutaj dla mnie nie ma opcji, PH stałe, nadzorowane przez sondę. Co2 podawane w razie potrzeby.

"Mało tego, zaawansowane sterowniki akwarystyczne (np. GHL Profilux), mają możliwość ustawienia dobowych wahań pH, a amatorzy tego raczej nie tworzą." Czy wszyatkie mikrośrodowiska wykorzystają dobrodziejstwa wahania PH niesądzę. Biotopowcem nie jestem :), być może są biotopy gdzie skoki PH to norma a takie sterowniki pomogą utrzymać taki stan rzeczy.

Adams111 - tak jak ma się sporo rybek to natlenianie jest wymagane i niezbędne, wtedy ruch tafli wody będzie niewystarczający :)

"moje pytania/uwagi:
- Napisz coś na temat poziomu K, bo co prawda glony od nadmiaru nie wyjdą ale z tego co zauważyłem w miękkiej wodzie łatwo pali młode pędy niektórych roślin.
- jaki poziom pH jest najbardziej optymalny dla konkretnych roślin, bo jak wiadomo różne rośliny mają różne upodobania w tym temacie. Przykładowo kryptokryny i żabienice uwielbiają kwaśne środowisko a anubiasy czy bucki wolą pH zbliżone do neutralnego.
- jaka temperatura wody? "

Cypeks, utrzymuję poziom potasu na poziomie 10 ppm i nie doświadczam palenia stożków.

Z tego co zauważyłem to ph 6,5 wydaje się być takim złotym środkiem. Rośliny kwasolubne rosły u mnie bez problemowo. Anubiasy przy tym PH też ładnie się roziwjały.

- temperatura wody 24-26. Zauważyłem że rośliny lepiej tolerują np 22 stopnie niż 28-29.
Odpowiedz
Co prawda mam mało wymagające rośliny, ale przeanalizowałem przeszłość odnośnie temp. wody i zauważyłem że praktycznie wszystkie moje zielska wolą chłodniejszą temp., nawet w okolicach 20stC zamiast 25stC. Rosną wtedy co prawda wolniej ale mają ładniejszy i zdrowszy wygląd, mniej też jest problemów z zielenicami, na inne glony nie zauważyłem większego wpływu obniżenia temp.

(14.02.2019 19:46)Patryk napisał(a): Cypeks, utrzymuję poziom potasu na poziomie 10 ppm i nie doświadczam palenia stożków.
10ppm to całkiem niski poziom K w porównaniu do różnych opinii w internetach.
Odpowiedz
Aż tak nisko nie schodzilem z temp. :).
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości