Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Realna wydajność filtrów
Cześć, 

Test "wiaderkowy" wydał mi się mało precyzyjny, więc zakupiłem licznik wody Gardena, link poniżej.
https://www.leroymerlin.pl/nawadnianie/ ... l1707.html

Licznik ten, ma według producenta 5% tolerancję pomiarową (+/- 0,5l). Całość wpiąłem do obiegu, za pomocą zaworów szybkozłącznych Eheim.

Eheim Classic 2213 (deklarowana przez producenta wydajność pompy 440l/h), wylot prosta rurka
- filtr bez wkładów, podnoszenie ok. 35cm - 6,5l/ min, czyli 390l/h
- filtr bez wkładów, podnoszenie na ok.130cm - 3,8l/min, czyli 228l/h
- filtr z wkładami (100% Seachem Matrix + włóknina, Matrix wyczyszczony, włóknina nowa), podnoszenie ok.130cm - 3,8l/min, czyli 228l/h. Ciekawostka, czyste wkłady nie mają wpływu na przepustowość.

Eheim Professionel 2228 (deklarowana przez producenta wydajność pompy 1050l/h), wylot spłaszczona rurka
- filtr bez wkładów, podnoszenie ok. 50cm - 11,9/min, czyli 714l/h
- filtr bez wkładów, podnoszenie ok.130cm - 6,9l/min, czyli 414l/h
- filtr z wkładami (klasycznie według zaleceń Eheim, ale w jednym koszy Seachem Matrix, wszystko czyste plus nowa włóknina), podnoszenie ok.50cm - 11,9l/min, czyli 714l/h 
- filtr z wkładami (klasycznie według zaleceń Eheim, ale w jednym koszy Seachem Matrix, wszystko czyste plus nowa włóknina), podnoszenie ok.130cm - 6,9l/min, czyli 414l/h
- to samo plus reaktor CO2 Aqua Medic Reactor 1000, 4,9ll/min, czyli 294/h (!)

Co ma wpływ na przepustowość (oprócz zapchanych wkładów) ?
- wysokość podnoszenia
- długość węży
- ułożenie węży (jak największe odcinki powinny iść w pionie)
- czystość węży
- dodatkowe elementy(reaktor CO2, lampa UV, zawory itp.)

Oczywiście, wyniki mogą być różne u innych z uwagi na powyższe, jednak oddaje to mniej więcej obraz sytuacji.
Do powyższych wyników proponuję dodać poprawkę +25% (15% zawory , 5% błąd licznika, 5% moje błędy).

Wniosek?
Nie sugerujcie się danymi producentów. Podają wydajność pompy przy ZEROWYM wznoszeniu.
Realne wartości są znacznie niższe.

reszta pomiarów na https://wawarium.pl/viewtopic.php?p=5216#p5216
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
(10.01.2019 23:27)rhino napisał(a): Test "wiaderkowy" wydał mi się mało precyzyjny, więc zakupiłem licznik wody Gardena, link poniżej.
https://www.leroymerlin.pl/nawadnianie/ ... l1707.html

Myślę sobie kupie... ale cena dla mnie jest zaporowa za takie bajer.
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
Tu pewne uzupełnienie. Co jeszcze ma wpływ na przepustowość?
Znów będzie link. Przepraszam.
https://wawarium.pl/viewtopic.php?p=5215#p5215

Dyskutujemy tutaj :)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Pogadałem z kolegą, z którym bawiliśmy się w te testy i uzupełniłem pamięć.
Wybaczcie, ale to było jakieś 6-7 lat temu, a ja masło lubię i zapomniałem dopisać ;)
Wyniki przy tych "niskich podnoszeniach" to wyniki filtra (pompy). Możliwe, że nieco zafałszowane, bo w akwarium był wlot, a wylot do wiadra.
Przepraszam, za brak informacji.
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Kiedy będzie test wznoszenia na jednym zbiorniku?
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
Czekam na przepływomierz ultradźwiękowy, może uda się załatwić do testów.
Na tej Gardenie zrobiłem swój Oase tylko, ale raczej dokładne to nie jest.
http://forumakwarystyczne.eu/showthread.php?tid=2714
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Czyli biorąc pod uwagę wyniki takowych pomiarów przy zakupie filtra powinniśmy kupować filtry przeznaczone do dwa razy większych zbiorników niż przewiduje producent.
Odpowiedz
To chyba lepiej szukać innych alternatyw niż ich gotowe rozwiązania
Odpowiedz
(12.02.2019 18:41)piotreksliwa11 napisał(a): przy zakupie filtra powinniśmy kupować filtry przeznaczone do dwa razy większych zbiorników niż przewiduje producent.
Wszystko zależy od obsady. Są przecież ryby, które nie znoszą wartkiego nurtu i w tym wypadku robienie pralki w akwarium nie jest dobre.
Myślę też, że nie można przesadzać. Znam bardzo wielu akwarystów, którzy nie mają pojęcia o realnych przepływach i przy zakupie filtra kierują się tylko wartościami teoretycznymi, a ich akwaria są zdrowe i piękne.
No i pytanie, lepiej jedna wielka kobyła czy dwa mniejsze (najlepiej takie same - unifikacja części zamiennych)?
Ja od lat skłaniam się do tego drugiego rozwiązania. Zawsze to backup jakiś (jak jeden siądzie) i można je czyścić naprzemiennie. Bez efektów specjalnych ;)

Wczoraj zrobiłem test przepływu Eheim 2228 z wężami 80cm, wysokość od podstawy filtra do krawędzi akwarium ok. 70cm.
Wynik to 7,5l/minutę (450l/h).
W stosunku do pomiarów na 130cm (414l/h), to o 36l/h więcej.
Niby niewiele, ale jakby nie patrzeć, to dobrze ponad 8%.

Tak jak wspominałem. Pomiary nie są precyzyjne. Nie ten miernik :)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Masz rację każde aqwa jest inne pisząc o jednym większym miałem na myśli większą powierzchnię filtracyjną a przepływ zawsze można ustawić wedle uznania. Dwa mniejsze filtry super rozwiązanie ale też potrzeba więcej miejsca.
Odpowiedz
(13.02.2019 11:55)piotreksliwa11 napisał(a): potrzeba więcej miejsca.
Jak porównasz gabaryty tych kobył (Fluval FX-5, Eheim 2260), to raczej niewiele :)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Tak tu jest różnica  :D :D zgadzam się w 100%
Odpowiedz
No jest :)
A wydajność?
Fluval G - spektakularne 2460 l/h! Wnikając w opis, to już tylko 1000l/h na filtrze i to na starcie, w idealnych warunkach i tylko na papierze. Prawdziwych wartości nie znam.
Oase 600 - 1250l/h na pompie, 486l/h filtr.
Niby różnica duża, ale procentowy spadek jest praktycznie taki sam, bo ok.60%. Pytanie jakby to było, do faktycznie pomierzonych wartości Fluvala.
JBL e1501 na pompie 1400l/h, ale jak wnikniesz w dokumentację, to 800-900l/h. W dokumentację, czyli tylko na papierze. Pomiary wykażą pewnie coś innego...
Fluval FX5 - 3500l/h! Pompa. Filtr już 2300l/h (według producenta), ale uwaga! Bez mediów filtracyjnych :)

Nieważne cyfry, ważna świadomość.
Tak czy inaczej, ja wolę dwa mniejsze :)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Ja napisze tak - na starcie mego dużego szkła miałem nie do końca piasek wypłukany kreisela 099/098 , mleko woda to podłączam po kolei najpierw eheim 2075 - słabo , nie ogarnął tematu. Przez dobę lub dwie JBL 1501 również źle
fx-6 - 2h i klar wody . Na podstawowych wkładach od producenta .
Wszystkie filtry były zaszczepione bakteriami z dojrzałych szkieł po ok tygodniu pracy każdy filtr.

Był później unimax 700 - 2 sztuki - mniej więcej połowa mocy fx-a
Teraz JBL 1901 - po czyszczeniu ok 2/3 może mniej mocy fx-a.
Będę szukał jeszcze eheima 2260 - podobne wiadro do fx-a - jeszcze nie znalazłem w zadowalających $$$$$

Tyle z porównania mego - różnica taka że np. eheim podaje wynik z wkładami , większość producentów bez, a fluval podaje przepływ pompy i z wkładami własnymi
Tak na prawdę każdy producent pisze swoje i swoje chwali . Realnie porównać się nie da .

Przydałby się test w takich samych warunkach kilkunastu modeli - wtedy wyniki byłyby w miarę rzeczywiste .
Póki co z moich doświadczeń - do FX - a nie Zbliżył się nikt
Odpowiedz
(13.02.2019 17:07)adams2121 napisał(a): a fluval podaje przepływ pompy i z wkładami własnymi
Mała korekta.
Fluval te 2300l/h dla FX-5 podaje dla filtra bez mediów, ale tak czy inaczej, to monstrum :)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Może się mylę , ale teraz znalazłem nawet  2130 l/h na stronie .
Jak brałem swego pobór miał wynosić 55 W 2300 l/h 3500 l/h pompa 
Teraz widzę na plantica opis - 41 W 2130 l/h  3500 l/h pompa .
I nie wiem w co wierzyć 
A FX 5 miał pobór 65  W 3500 l/h pompa z tego co pamiętam.

Tylko ciekawe co się zmieniło między tymi modelami , ew między moim a nowszym modelem - zakładam że mam starszy .
Odpowiedz
Z oryginalnej instrukcji.
"Filter Circulation*: 607 g/h 2,300 l/h
*Note: Flow rates were measured with intake and output
hoses of the same length and without media"

Ale nie wiem, czy to stary czy nowy. Już Hagen.
Ten ma owszem, 3500l/h na pompie, ale pobór już 48W.
http://www.hagen.com/pdf/aquatic/FX5_user_manual_EN.pdf
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości