Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr a cena
(12.01.2019 18:14)Patryk napisał(a): No i kupiłem .... Fluvala G6 :) po atrakcyjnej cenie (nówka).

Teraz mam już komplet filtracji:

EHEIM 2076 - będzie typowym biologiem puszczonym na połowę mocy.

Fluval G6 - typowy mechanik z samymi gąbkami. Zaważyła łatwość czyszczenia prefiltra bez wyjmowania z szafki :D

Zapas taki że i do 700l nie powinno zabraknąć pary :)
To za ile go wyrwałeś?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
1149 a po odjeciu dochodowego i vatu wyszło cos około 810 zł.
Odpowiedz
Dobra cena końcowa. Sam bym brał ;)

Odpowiedz
Filterek przyjechał :)

Zapakowanie ekstraliga (jutro wkleje fotki).

Filterek ani duży ani mały gabarytowo.

Ale ma dużą moc. Eheim 2076 przy nim to zabawka jeśli chodzi o moc ( ma niezły przepływ w realu )

Aż dziwi mnie że G6 ma teoretycznie pobór 28W i pompa 2450h/l a EHEIM 2076 ma nawet 35Wat i pompa 1700l/h.

Minus to brak gąbek w zestawie, producent postawił na ceramikę (są dwa rodzaje jej) oraz na prefiltry.

Jako że G6 ma być mechanikiem to podcinałem swoje gąbki a ceramika leży w pudle.

Link do ogłoszenia gdzie kupiłem g6:

https://www.olx.pl/oferta/filtr-kubelkow...vrJ9L.html
Odpowiedz
(15.01.2019 23:05)Patryk napisał(a): Aż dziwi mnie że G6 ma teoretycznie pobór 28W i pompa 2450h/l a EHEIM 2076 ma nawet 35Wat i pompa 1700l/h.
Jest gdzieś w instrukcji maksymalna wysokość podnoszenia i ewentualnie wykres spadku?
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Instrukcja dość skąpa w wersji papierowej (angielski, niemiecki). Mam płytę jeszczę musze zerknąc co tam jest.

Dane z Plantica:
Dane techniczne:

moc 28 W
przepływ 2460 l/h
dedykowany do akwariów 300-700l
pojemność filtra 8,7l
powierzchnia filtracji mechanicznej 980cm2
wys. podnoszenia słupa wody 2,1m
wymiary 249x249x326(wysokość z wężami i zaworami) mm

Eheim 3e 2076:

Dane techniczne:
- pojemność akwarium do: 400l
- wydajność pompy: 1700l/h
- max. wysokość tłoczenia: 2,4m
- pobór mocy: 10-35W
- pojemność filtra: 12,5l
- pojemność wkładów: 6l+0,6l (prefiltr)
- wymiary: 474x264x264mm
Odpowiedz
A czy nie miałeś już kiedyś tego filtra?

Odpowiedz
Miałem G3.

Ten dużo mocniejszy.
Odpowiedz
@Patryk,
wydajność realna, może być bardzo zbliżona.
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Rhino, wizulanie przepływ jest conajmniej 2x większy.

Aaa firma od kurórej kupiłem G6 ma tez FX-4 (kilka sztuk) po 749 zł z wliczoną dostawą.

Cena atrakcyjna :)
Odpowiedz
(16.01.2019 11:29)Patryk napisał(a): Rhino, wizulanie przepływ jest conajmniej 2x większy.
To samo "orurowanie"? Ten sam wylot? 
Nie twierdzę, że Eheim będzie miał taką samą wydajność, ale...

Największy wpływ na wydajność pomp ma wysokość na jaką musi być podniesiona woda. Producenci podają wydajność na wysokości "zero" pompy (przy okazji, większość "testów wiaderkowych" jest przez to zafałszowana, bo najczęściej wiadra stoją na podłodze ;) ). 
W tym konkretnym przypadku E. ma maksymalną wysokość podnoszenia 2,4m , F. ma 2,1m. Większość obecnych "ekofiltrów" (niski pobór mocy) ma tą wartość znacznie niższą w stosunku do starych o większym poborze. 
Jaki efekt? Duże przepustowości na pompie, małe w akwarium.
Zwróćcie uwagę na tabelę zależności wysokości i przepustowości pomp Eheim (a one nie są pod tym względem najgorsze ;;) 

Spadek na 1m jest  już znaczny.

Wniosek?
Wyższy (wyżej ustawiony) filtr, będzie miał większą przepustowość od niższego (niżej położonego) filtra o tych samych parametrach. Mało tego, ten o wyższej przepustowości, ale mniejszej wysokości podnoszenia, może mieć realnie znacznie mniejszą od słabszego, ale o większej wysokości podnoszenia.
Oczywiście wszystko w pewnych granicach :)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Obawiam się, że jesteś w błędzie z tym podnoszeniem. Kłaniają się prawa fizyki, jeżeli już zalejesz filtr, to woda płynąca wejściem będzie równoważyła ciężar wody, który pompa będzie musiała wypchnąć i pompa będzie pracowała tak jak w warunkach "na płasko". Jedyna różnica dla filtra pomiędzy akwarium stojącym wyżej i niżej będzie ciśnienie wody panujące w kubełku.
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
@cypeks,
zwróć uwagę na tabelę i pomiary w http://forumakwarystyczne.eu/showthread.php?tid=2715
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
@cypeks
zasiałeś w mojej głowie wątpliwości.
Faktycznie, nie robiliśmy pomiarów w poziomie i zaczynam się mocno zastanawiać.
Czyżby, to jednak tylko długość węży (ich opory) powodowała takie spadki? W większości wypadków sprowadza się to, do tego samego co wysokość, ale... 
Gdzieś kiedyś, znalazłem oficjalne wyniki (podane przez serwis Eheim) wydajności dwóch popularnych filtrów 2215 i 2217.

"Flow rate on Eheim classics filters are affected by :-
1) length of input & output hoses 
2) min and max installation height
3) how packed the canister is (biomedia, filter floss, mechanical etc)
4) other additional inline equipment such co2 reactors or prefilters.

2215 with full media, spray bar and tank at 121cm height = 511 - 530 L/H
2217 with full media, spray bar and tank at 121 cm height = 794 -813 L/H"

Podają wysokość (po co, jeśli znaczenia by nie miała?).

Z kolei JBL w instrukcji do CristalProfi podaje:
"As usual technically, the data given on the type plates and the packaging refer to maximum
IDLE RUNNING DATA of the pump, without hoses* and filter media:
CP e401: 450 l/h
CP e701: 700 l/h
CP e901: 900 l/h
CP e1501: 1400 l/h
CP e1901: 1900 l/h
When operated in an aquarium, this data is reduced by varying degrees, depending on the
length of hose and the filter media used. An accumulation of dirt in the hoses and filter media
will further reduce performance.
The following approximate capacities refer to a hose length of 1.5 m** and operation with the
supplied filter media in a clean or new condition:
CP e401: 200 – 250 l/h
CP e701: 350 – 400 l/h
CP e901: 380 – 450 l/h
CP e1501: 800 – 900 l/h
CP e1901: 1100 – 1200 l/h"
A na rysunku 3 w instrukcji, jako maksymalna wysokość do krawędzi akwarium podana jest wartość 180cm

*bez węży
**z wężami o długości 1,5m

Z kolei JBL wspomina tylko o długości węży w wynikach, ale na rysunku 3 w instrukcji, jako maksymalna wysokość do krawędzi akwarium, podana jest wartość 180cm.

Atman z kolei, niewyraźnie, ale łączy raczej wysokość podnoszenia z wydajnością.

Tetra w instrukcji do swojej serii EX, podaje maksymalną wysokość dla wszystkich modeli 150cm ( i to pomimo tego, że EX1200 ma max. wznoszenie 1,8m)

EX 600: 50 - 150 cm
EX 700: 60 - 150 cm
EX 1200: 80 - 150 cm
http://www.arowana-im.com.ua/images/Tetr...Filter.pdf
Strona 19 rysunek 5

Instrukcja Fluval 106/206/306/406
"Filtr nie może być więcej niż 1,4m poniżej poziomu wody"
"Woda powinna wypływać z dyszy wylotowej ciągłym strumieniem. Jeżeli z jakiś powodów tak nie jest należy sprawdzić instalację:  Węże nie są zgięte i brakuje pętli.  Podstawa obudowy filtra nie znajduje się więcej niż 1,4m poniżej poziomu wody..."
Dziwne, bo max. wznoszenie FX-400 to 2,25m.

Zmobilizowałeś mnie do nowych testów! :)
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Wznoszenie ma znaczenie przy starowaniu filtra, bo musi jednorazowo przepchnąć wodę w górę zanim woda zacznie pchać na wlocie. Max. wysokość podawana jest z pewnością z powodu rosnącego ciśnienia a co za tym idzie szczelności filtra. Długość i przekrój węży z pewnością ma spore znaczenie.
(16.01.2019 17:38)rhino napisał(a): zasiałeś w mojej głowie wątpliwości.
Gdyby było inaczej wyobraź sobie jakie wznoszenie musiałyby mieć pompy obiegowe CO w wieżowcu?
Odpowiedz
@cypeks,
to skąd bierze się wykres np. Atmana?

(16.01.2019 18:03)cypeks napisał(a): jakie wznoszenie musiałyby mieć pompy obiegowe CO w wieżowcu?
Duże, ale nawet taka nie do wieżowca, ma 18m :)

EVOPLUS
Energooszczędne, elektroniczne pompy obiegowe do zastosowań w komercyjnych systemach grzewczych i klimatyzacyjnych.
Zakres pracy: od 3 do 75,6 m3/h z podnoszeniem do 18 metrów.
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Nie mam pojęcia skąd się wziął i co dokładnie i w jakich warunkach określa ten wykres, ale znam prawa fizyki. Nie będę się tutaj z Tobą sprzeczał, ale przeczytaj jeszcze raz co napisałem o popach obiegowych CO w wieżowcach. Jeżeli to nadal Ciebie nie przekonuje, to zrób test na takiej samej długoco węży i sam się przekonaj - jeżeli będą jakieś różnice, to bardzo niewielkie.
Odpowiedz
(16.01.2019 18:15)cypeks napisał(a): Nie będę się tutaj z Tobą sprzeczał, ale przeczytaj jeszcze raz co napisałem o popach obiegowych CO w wieżowcach.
Nie sprzeczam się z Tobą. Nie mam najmniejszego zamiaru. Traktowałem to, jako dyskusję tylko.

Co do obiegówki, to każda ma podaną wartość "max. h". Ta, której parametry przytoczyłem, ma podnoszenie do 18m.
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz
Najlepiej przetestować to w praktyce jeżeli masz możliwości i chęci - warunek, filtr przed testem w pełni zalany, odbiór i oddawanie wody do tego samego naczynia.
Odpowiedz
Testowaliśmy przepływomierzem Gardena.
Podałem link w tym wątku.
Fakt, nie testowaliśmy w poziomie, więc może to być też kwestia długości węży.

Marcin
Marcin
rhino
www.wawarium.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości