Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Glony - światło?
Hejka!

W moim akwarium masakra od kiedy zamontowałam belkę. Coś podobnego się działo rzez 4 miesiące od założenia kostki, później rośliny się rozrosły i zrobiło się czyściutko. Tutaj patrzeć nie mogę, nie wiem czy coś zmieniać, działać czy czekać jeszcze?
No i Hydrofilia nie chce rosnąć.

tu już po czyszczeniu szybek zbliżenie na krzaczki:

Poradzicie coś? ;)
Odpowiedz
Napisz coś więcej o akwarium
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
240l, pod piaskiem jest trochę ziemi, 8 brzaneczek, filtr Ikola 400Maxx, oryginalna gąbka, keramzyt, ceramika.
Zalane kilka miechów temu, na początku były tylko anubiasy i lamka 9W, od dwóch miesięcy jest ta i wtedy zagloniało.
Odpowiedz
(10.01.2019 00:53)Kathe napisał(a): od dwóch miesięcy jest ta i wtedy zagloniało.
???? tzn, która?

Prawdopodobnie brak równowagi NPK + mocniejsze światło dało taki efekt. Napisz coś więcej o nowej lampce i ile czasu świecisz, dobrze by było zmierzyć azot i fosfor na początek.
Odpowiedz
(09.01.2019 22:35)Kathe napisał(a): W moim akwarium masakra od kiedy zamontowałam belkę.
(10.01.2019 00:53)Kathe napisał(a): od dwóch miesięcy jest ta i wtedy zagloniało.
29W
10x 6500K
10x10000K
9FS
10h
Odpowiedz
Zmierz na początek Azot i Fosfor.
Odpowiedz
Nie mam testów, to bardziej LT
Odpowiedz
Bez tego to wróżenie z fusów.
Odpowiedz
Zamówiłam chelat żelaza i siarczan potasu.
Nadwódka jest blada, zawsze w takich sytuacjach podanie żelaza poprawiało u mnie kolor roślin, a potas wpływał pozytywnie na ich wzrost. Skrócę czas świecenia do 8h i zobaczymy czy będą jakieś efekty.
Odpowiedz
Tylko najpierw podaj sam potas i obserwuj czy aby rośliny w ciągu dwóch dni się nie zazielenią. Potas bardzo mocno wpływa na przyswajanie żelaza i manganu tak, że rośliny mogą zbrązowieć od nadmiaru żelaza jeśli masz go w wodzie sporo a nagłe dodanie potasu umożliwi jego wchłanianie. Jeśli zielsko mimo podania potasu będzie blade, można aplikować żelazo.
Odpowiedz
@Jarecki, za późno. Podałam oba na raz, ale żelaza niewiele.
A możesz mi powiedzieć dokładniej co znaczy "zbrązowieć" od nadmiaru żelaza? Czy to kwestia estetyczna czy może zaszkodzić?
Odpowiedz
Właściwiej należałoby powiedzieć: sczernieć, tak określamy ogólnie znany nam widok czerniejących liści roślin w akwarium gdy żelazo w roślinach nadmiernie się powiedzmy, odkłada\utlenia w zasadowej wodzie.
Jest to oczywiście w naszym akwarium kwestia zarówno szkodliwa dla roślin jak i nieestetyczna.
Chodziło mi o to, że możesz mieć już w wodzie żelazo i podanie samego potasu może wystarczyć na początku.
Odpowiedz
OK, rozumiem. Gdzieś, kiedyś czytałam, ze w naszej wodzie kranowej brakuje żelaza. Miejmy nadzieję, że teraz też był jego brak ;)
Niemniej jednak, biorę sobie Twoje uwagi do serca. Licząc, że nie narozrabiałam, następnym razem zacznę od potasu i obserwacji :)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości