Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
System odwróconej osmozy typu "choinka"
Jak wygląda i działa klasyczny filtr odwróconej osmozy jak jest wydajny każdy mniej więcej wie . Tutaj chce opisać działanie zmodyfikowanej wersji filtra RO. Schemat działania wygląda następująco: woda z sieci przechodzi przez pierwszy wkład który ma za zadanie wyłapać grubsze zanieczyszczenia (zależnie od stanu sieci stosuje się wkłady od 20 d0 5mikronów ) następnie przechodzi przez czujnik niskiego ciśnienia który zabezpiecza pompę Ro przed praca na sucho,  do pompy RO , z pompy RO przechodzi przez wkład z węgla aktywnego a następnie przez wkład doczyszczający do wyboru od 10 do 1 mikron i zostaje wtłoczona w membranę nr 1 z której odpad po przejściu przez czujnik wysokiego ciśnienia ( zabezpiecza membrany przed skutkami zbyt wysokiego ciśnienia) wpada do membrany nr 2 z której odpad przez  ogranicznik przepływu wędruje do kanalizacji. Pozyskana woda RO z obu membran trafia albo bezpośrednio do pojemnika lub opcjonalnie przez wkład z żywicą jono-wymienna . 
[Obrazek: 1S0iwKi.jpg]
wydajność tego systemu ( 2x 100GPD )u mnie wygląda następująco : pozyskanie 5l wody RO zajmuje 15min ( po kilku tygodniach gdy resztki powietrza zostaną osunięte z wkładów czas ten ulegnie skróceniu) co daje wydajność 120GPD
czystość uzyskanej RO/woda z kranu 14us/440us
stosunek RO:odpad 1:1,5( fot poniżej po lewej RO
[Obrazek: u2092_1546025014_thumb.jpg]

Dodam ze ilość membran w takim systemie ogranicza tylko wydajność przepływu wody/pompy RO oraz górny limit przewodności wody dla konkretnych membran moje maja ten limit 1800us woda w kranie ma 400-450us po dwóch membranach odpad ma 580-600us wiec zapas jeszcze jest spory ale gdy w gre wchodzi moja woda studni 1400us odpad ma 1650us więc juz nie mam w takiej opcji zapasu.
Odpowiedz
Takie proste to RO. Nie wiem, czy kiedyś będę miał :)
Za leniwy jestem jak wielokrotnie to powtarzałem. Czyste H2O mnie kręci tylko dlatego, że jest czyste :)
Pozdrawiam
Marcin!

Moje filmy
Moje ryby

[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
Rozumiem, że zastosowanie 2 membran zmniejsza ilość odpadu? Szybkość uzyskiwania RO dzięki pompie?
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
Przy dwóch membranach odpad zmniejszył się o polowe z 1:3 do 1:1,5 , na pozyskanie 5l RO czas skrócił sie z 22min do 15min , o pompie nie wspominam bo jest cały czas i robi dobra robote. Przyznam sie że bardziej z ciekawosci zrobiłem te choinke niz dla oszczednosci bo tak czy owak stara membrana ma juz 3 lata teoretycznie producent okreslił jej przydatnośc na minimum 3 do max 6lat wiec pomyslałem że czas na nowa a przy okazji sprawdze jak to sie spisuje "choineczka".
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości