Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Glony
Witam i pomocy takiej inwazji jak żyje nie miałem masakra zrobiłem restart bo z powodu zaniedbań miałem glony.Wymieniłem wszystko podłoże na H2O, nowe korzenie i rośliny, nowa lampa.Na początku miałem brak Żelaza teraz jest oki, PH- 7,5 NO2- 0, PO4- 2, CO2- w normie podmiany co tydzień ok. 40L kranowit + RO, ale w necie znalazłem info że NO3 powinno być ok. 20 mg/L i tu chyba mam sprawcę mojego problemu u mnie jest tylko 2mg/L  + lampa zacząłem świecić od razu pełną mocą (o ja głupi). Myślę że filtr który tylko wyczyściłem też coś przeniósł. Teraz czekam na Azot robię podmiany i usuwam co się da dałem węgiel do filtra zmniejszyłem światło i skróciłem świecenie. Poprawcie mnie jeśli coś źle robię bądź doradźcie co jeszcze.Dodam jeszcze że na razie boję się dokładać rośliny od Yato do puki nie zwiększę stężenia Azotu w aqwa.
Odpowiedz
Cytat:CO2- w normie

To znaczy ile ?

Cytat:podmiany co tydzień ok. 40L kranowit + RO

PO co takie mixy jak masz ro to lejesz uzdatnione ro , jakie masz parametry kranu ?

Cytat:PO4- 2,

Tu tak kosmos i to jest twój główny problem i przyczyna  .

Cytat:necie znalazłem info że NO3 powinno być ok. 20 mg/L i tu chyba mam sprawcę mojego problemu u mnie jest tylko 2mg/L
Azot   w zbiorniku roślinnym nie powinien spadać po niżej  5-10 ppm  .
Na jakiej podstawie twierdzisz ze powinno go być u ciebie 20ppm ?

jeśli masz na myśli zależność  1:10 to  też nie jest to  recepta na sukces  bo sam na sobie się przekonałem ze ten stosunek się u mnie nie sprawdzał  ,a prowadziłem 112 rośłiną  na NO3-10-15  ppm  a PO4 nie przekraczało  0,25ppm .
Swoją drogą  ja nigdy w rośłinnych zbiornikach nie  miałem PO4 większego jak 0,5ppm   i wszystko hulało .

Azot  musisz u siebie zdecydowanie podnieść  ,a ten fosfor zbic  bo jestes na dobrej drodze do sinic .

NIe piszesz nic o podłożu   jeśli  to podłoże aktywne  i masz takie wyniki PO4  to gwarantuje ci ze  w podłożu  fosfor masz po za skalą  testu .

Cytat:dałem węgiel do filtra

A co ten węgiel ma ci dać ? 
Widzę ze to jakiś noname więc sprawdź  czy ten węgiel sam nie oddaje  fosforu  . 

Jeśli chcesz się pozbyć fosforu to jakiś absorbent :np  phosguard lub  microbelift phosphate remuver  używam w malawi wytrąca  Po4  swietnie  10ml zbiło mi po4 do zera w 300l  wody ,ale zdawkami ostrożnie  jak w zbiorniku są ryby  bo  środek zużywa  dużo tlenu i ryby siadają na dnie  dosłownie .

Cytat:zmniejszyłem światło i skróciłem świecenie
Tu dobre posunięcie  .Ją masz tą lampę (led ? moc ? )
Odpowiedz
Mogę od razu powiedzieć, że węgiel aktywny w wodzie oznacza też fosfor w wodzie. Co ja tych węgli nie przetestowałem różnych firm to zawsze jakiś fosfor był. Jedynie węgiel Sachema był czysty od tego związku.
A teraz podaję przepis na zmniejszenie ilości wydzielanego fosforu przez węgiel aktywny.
Suchy jeszcze węgiel zalewamy wrzątkiem i zostawiamy do ostygnięcia. Można w czasie "kuracji" zamieszać węgiel mocno od czasu do czasu. Wrzątku nie żałujemy, cały czajnik najlepiej nastawić od razu.
(04.11.2018 19:12)piotreksliwa11 napisał(a): Wymieniłem wszystko podłoże na H2O
To akurat podłoże musi dojrzeć w ten sposób, że musi się wypłukać z tlenków żelaza. Mam je z gupikami i jest ok ale miałem z nim do czynienia już dwa razy i gloniska na początku szaleją bardzo chętnie. Pózniej ma taką zaletę, że w średnio twardej i twardej wodzie nie trzeba podawać żelaza a rośliny je mają ciągnąc z głębszych warstw podłoża. Ważne, by przynajmniej 5cm grubości podłoża było. Od miesiąca do dwóch trwa ustabilizowanie tego substratu.
(04.11.2018 19:12)piotreksliwa11 napisał(a): zacząłem świecić od razu pełną mocą (o ja głupi)
I tu się z tobą zgodzę bo na tym podłożu pełne światło od początku dało mi glony nawet na ściankach szyb bardzo trudne do zdrapania.
Odpowiedz
Witam o pierwszej w nocy wywalałem węgiel z filtra tuż przed wyjazdem do pracy, stężenie Co2 na podstawie tabeli KH/PH a jeśli chodzi o te 20mg/L Azotu to sorry tak widziałem w necie mój błąd nie wziąłem pod uwagę że każde aqwa to osobny ekosystem i rządzi się swoimi prawami a podłoże to Pro H2O 

Odpowiedz
Lampa to 20x3W ciepłe-zimne, 50x1W zimne + pasek dla roślin opisana w temacie Diody Led ile i jakie.
Odpowiedz
Witam w zeszły weekend poczyściłem korzenie ,szkło oraz dno w miarę możliwości, azot na poziomie między 15-20 mg/L ,połowa światła 7 godz/dobę .Dzisiaj miłe zaskoczenie nowych glonów brak te co zostały takie jakieś niemrawe więc wszystko idzie w dobrą stronę zabieram się za ponowne obsadzanie roślinami pozdrawiam.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości