Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MORENICOL LERNEX PRO
Poniżej przepis od Serola :

MORENICOL LERNEX PRO

Zawiera w swym składzie mieszankę 3 substancji leczniczych: nitroskanat, prazikwantel i flubendazol.

Bardzo skuteczny lek na przywry skórne (Gyrodactylus), przywry skrzelowe (Dactylogyrus) i pasożyty takie jak nicienie (Nematode). Skuteczny również przeciw rybim wszom (Argulus), rybim pijawkom (Piscicola) i robakom kotwicznym (Lernea). Na niektóre rodzaje tasiemca też (ale tu różne opinie).

Stosowanie:
Bezkręgowce wyłowić bo mogą nie przeżyć
Temp 28st Ph pomiędzy 6 a 7

Światło wyłączamy przez 2 dni po podaniu każdej z dawek, czyli pierwsze 4 dni każdej tury. Karmienie podobnie jak światło, ale tak aby nie zostawały resztki.

Podmiana 20 - 30%
Filtry wyczyścić i tylko gąbki (złoża aktywne do odkażenia)
- I tura -
1. dzień - 5 ml/100L
2. dzień - przerwa
3. dzień - 5 ml/100L
4.- 10. dzień - przerwa

Podmiana 20-30%

- II tura -
11. dzień - 5 ml/100L
12. dzień - przerwa
13. dzień - 5 ml/100L
14. dzień - przerwa
15. dzień - podmiana wody i filtracja przez węgiel aktywny przez 24h
Można zrobić dłuższą przerwę jak w pierwszej turze i dopiero podmiana i węgiel, ale u mnie krótszy cykl 15 dniowy nicienie powybijał, więc tak podaje, bo skuteczne [Obrazek: smile.gif]
Niektóre źródła podają aby również podczas kąpieli w MLP podawać proszek również w pokarmie, ale na forach o dyskowcach się o tym nie pisze i sama kąpel na przywry i nicienie przynosi dobry skutek...

UWAGA: podane dawkowanie przy czystym szkle ! W przypadku akwa z roślinami i podłożem wszystkie dawki x2 tzn. 10ml/100L i po podaniu odczekać chwile i porządnie zamieszć w podłożu. Zalecane są również przy takim zbiorniku 3 tury leczenia.

Ja niestety poszedłem na skroty i tym razem bez kwarantanny wpuściłem rybki i ... 3 tygodnie i dyski zaczynają się ocierać na grzbiecie, denerwować.

Tak więc w ruch poszedł MLP.

WSzystko zgodnie z instrukcją tylko teraz pytanie.

Złoża biologiczne włożyć dopiero po 3 kuracji czy tez można po każdej podmianie włożyć i aż do kolejnej tury trzymać złoża w zbiorniku ?

ps. u mnie ubiło wszystkie red cherry oraz dwie amanki, ktorych nie widziałem w zbiorniku, wczesniej 16 sztuk wyłapałem i przeniosłem do drugiego zbiornika
Odpowiedz
(19.10.2018 19:47)Patryk napisał(a): Złoża biologiczne włożyć dopiero po 3 kuracji czy tez można po każdej podmianie włożyć i aż do kolejnej tury trzymać złoża w zbiorniku ?
Nie mam pojęcia czy złoże biologiczne będzie funkcjonować po każdej podmianie natomiast wiem, że na pewno po skończonej kuracji pomimo włożenia złoża biologicznego warto wspomóc zbiornik bakteriami wraz z pożywką. Stary dobry bactozym tetry jak zwykle się sprawdzi a i ciekawe bardzo są bakterie Azoo w proszku podzielone na dwa rodzaje: Azoo nitraact i azoo nitripro. Używam ostatnio oba razem i przyznam, że to działa. Sens ma jednak użycie obydwu preparatów a nie jednego jak to z początku zrobiłem.
Owe produkty czy tetry czy azoo (czy tam innej firmy) mają SZCZEGÓLNIE największą przydatność w zbiorniku gdzie trzymamy odczyn kwaśny, ciężki dla rozwoju kolonii bakterii i działający zawsze trochę "kulawo" w porównaniu do wody o odczynie neutralnym i lekko zasadowym.
Odpowiedz
Najgorsze to ze kuracja musi być 3 etapowa.

To daje mi 30 dni bez złoża biologicznego w filtrze.

No nic jest jeszcze podłoże, musi wytrzymać to.
Odpowiedz
(21.10.2018 11:13)Patryk napisał(a): No nic jest jeszcze podłoże, musi wytrzymać to

Spodziewam się, że napowietrzania nie będziesz żałował to jakoś powinno podłoże przetrwać. Na amoniak jedynie kwaśny odczyn wody hamuje jego toksyczność a na azotyny sprawdzony sposób to chlorek sodu chyba, że masz w wodzie chlorki w stężeniu powyżej 40ppm to już jest jakaś osłona przed azotynami.
Odpowiedz
mam chlorków pod dostatkiem KCL dawkuje potas.

Napowietrzanie oczywiscie było i bedzie w czasie podawania leków.
Odpowiedz
A co chcesz leczyć?
Odpowiedz
Na pewno nicienie :) a czy coś jeszce to nie wiem. Zabawy w mikroskop nie przewiduję.

Jestem po drugiej kuracji ryby ożywione, kolorów nabrały.

Na pewno pozytywny efekt.

Jeszcze jedna kuracja i po całym cyklu.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości