Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[240] Brzanka Odeska + ?
Hej,
plany były różne, ale ostatecznie stanęło na roślinniaku z "kolorowymi" rybkami. Taki rodzinny kompromis ;)
Wybrałam Brzankę Odeską, wczoraj wpuściłam 10sztuk i się pochowały. Doczytałam, że odważne są dopiero w większych grupach. Dokupić 10? I macie jakieś pomysły czym taką obsadę uzupełnić?
Odpowiedz
Podobno w małych grupach potrafią być agresywne. Ja bym dołożył jeszcze 5 szt. brzanek.
Jako towarzystwo może Pandy? :)
Odpowiedz
Miałem rozmnażałem itd.
Najpiękniejsze są najwcześniej po półtora roku życia podobnie jak brzanki purpurowe. Nie miałem w zbiorniku zwykle więcej niż dziesięć dwanaście sztuk i się nie chowały. W moim przypadku kwestia obecności innych brzanek jak purpurowe, pięciopręgie, brokatowe i inne z rodzaju barbus.
Moim zdaniem obecność innych gatunków ławicowych niekoniecznie zaraz brzanek, ośmiela te ryby.
Faktem jest, że chowanie się mają w genach chyba bo złapanie ich na tarło doprowadzało zwykle do małej demolki w akwarium. Bystre to to, niesamowicie :)
Odpowiedz
Dziś już pływają, ale i tak blisko krzaków, których na razie niewiele. Prezentują się świetnie. @Andrzej kiryski uwielbiam, ale czy to dobry pomysł by łączyć je z brzankami?
@Jarecki to prawda, że w akwarium rosną większe? Żebym nie przesadziła z ilością...
Odpowiedz
(28.09.2018 19:03)Kathe napisał(a): to prawda, że w akwarium rosną większe? Żebym nie przesadziła z ilością...
Standard sześć centymetrów osiągają bez problemu w akwarium a rzadko widziałem większe sztuki. Jak przesadzisz z ilością to tym bardziej nie osiągną dużych rozmiarów. (inhibitory wzrostu populacji tu się kłaniają) W ogóle to jedna z wolniej rosnących i rozwijających się brzanek wraz z purpurową.
Obydwa gatunki naprawdę odwdzięczą się niesamowitą barwą po półtora roku życia jak wcześniej wspomniałem. Czasem zresztą szybciej gdyż chodzi głównie o samce które toczą między sobą w ogóle niegrozne utarczki a barwy noszą wtedy przepiękne cały czas.
Normalnie samiec brzanki odeskiej jest dojrzały mając ów sławetny czerwony pas biegnący przez ciało w innych partiach z kolei mając ciało niebieskawe lub srebrzysto, zielonkawo szare.
"Na ciągłym haju" po osiągnięciu odpowiedniego wieku jest dodatkowo na grzbiecie i brzuchu granatowy z bardzo kontrastową, żółtą płetwą grzbietową.
A piszę tak uparcie o tym ubarwieniu bo na szybkiego wbijając w zdjęcia google, nie ma tak ubarwionego samca.
No piękne ryby tylko, trzeba na to poczekać. :)
Odpowiedz
Tak, ja wiem, że one są ładniejsze niż na zdjęciach bo zobaczyłam ubarwione w sklepie i byłam zdziwiona, że wcześniej (oglądając net) nie zwróciłam uwagi na takie cuda. A i purpurowe miałam. Wybarwione samce mają tak głęboką czerń i bordo, że tego nawet na najlepiej wykonanym zdjęciu nie da się wyświetlić na monitorze. I jeszcze mam głupie pytanie @Jarecki: jaka temperatura dla nich? W necie info są nieścisłe...
Odpowiedz
(29.09.2018 12:04)Kathe napisał(a): jaka temperatura dla nich? W necie info są nieścisłe..
Pokojowa ;)
Standard powyżej 20 stopni i tyle. Nigdy tym się jakoś nie przejmowałem jedynie do tarła temperatura była ustalana powyżej 26 stopni a jak lato było upalne i około 28 stopni w akwariach ogólnych, to odwrotnie, 23-24 stopnie do tarła.
Niby okresowo powinny mieć poniżej 20 stopni ale to jak z większością trzymanych przez nas ryb, nie schodzimy tak nisko bo nie mamy możliwości.
Odpowiedz
Z 10 sztuk 2 padły wkrótce po zakupie. Więc mam ich 8. W tym 1 samiec i 7 samic :-/
Nic więcej nie dokupowałam z obsady. Niedawno dorobiłam się lepszego oświetlenia, czekam na rośliny. Jak zarośnie trochę to dobiorę coś do obsady.
Brzaneczki po kilku dniach się oswoiły i zachowują się jak typowe brzanki. Wszędzie ich pełno, niczego się nie boją, dużo jedzą.
Odpowiedz
(19.11.2018 01:30)Kathe napisał(a): 1 samiec i 7 samic
Zajeżdżą faceta... ;)
Odpowiedz
Prosimy FOTO
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
No u mnie niestety nie tak łatwo o zdjęcie :(

Odpowiedz

Odpowiedz
Rybolce fajne ale akwarium strasznie surowe masz.
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
No bo czekam na rośliny :)
Odpowiedz
A co się stało z skalarami które miałaś ;)
Odpowiedz
Masz już rośliny?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
@Wojtas ponad pół roku miałam w domu różne remonty, akwarium stało w koncie i nie obserwowałam ryb. Jesienią były już tylko 2 i je oddałam. Pozostałe padały pojedynczo, nie wiem co im było bo ich nie obserwowałam, więc nie wiem czy miały jakieś objawy.
@Mateusz tak, ale z in-vitro, więc teraz trzeba czekać aż urosną :)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości