Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odświeżanie drewna, czyszczenie korzeni.
Poszukuję sposobu chemicznego czyszczenia drewna, niektore korzenie zrobiły się czarne lub bardzo ciemnie.

Nie ma możliwości mechanicznego czyszczenia ze względu na dużą ilość zakamarków.
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic
120 litrów Czerwonego Kongo

Moje filmy na YT

Jeżeli przydała ci się moja wypowiedź odpowiedni przycisk znajduje się poniżej.
Odpowiedz
Karszer z dobrym ciśnieniem i czyscisz do białego.
Żadnej chemii

Wysłane z Redmi 4 Prime przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Dzisiaj czyściłem takim karszerkiem do mycia auta (przy okazji mycia auta), szału z ciśnieniem nie ma ale efekt bardzo mizerny, drewno w zewnętrznej warstwie jest ciemne, gdyby był to nalot to nie nie było by problemu.

Zastanawiam się nad technicznym HCL 35% - ma ktoś jakieś doświadczenia?
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic

Moje filmy na YT

Odpowiedz
A perhydrolem?
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
Perhydrol - będę musiał go rozcieńczyć, korzenie zajmują objętość beczki 200l. najdłuższy ma około 1 metr, będzie potrzebna znaczna ilość bo polewanie da niejednolity efekt i znaczne zużycie.

Sprawdzę reakcję i dam znać.
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic

Moje filmy na YT

Odpowiedz
Kwas moim zdaniem odpada. po pierwsze jak wsiąknie to nie wiesz w jakie reakcje wejdzie w nim, a po drugie będzie długo oddawać chlor który z reguły jest efektem rozpadu kwasu. Nic żywego do wody z tym korzeniem nie wpuscisz bo chlor wybije. Jak długo będzie to oddawać ?? Tego nikt nie wie trzeba było by moczyć wielokrotnie  wodę wymieniać i mierzyć. Ja swoje dość spore korzenie czyściłem mechanicznie, a potem robiłem dokładny oprysk czystym perhydrolem. Oprysk robiłem 3 krotnie. Drewno po perhydrolu robi się trochę jaśniejsze, a wszelkie zakamarki, czy miejsca z próchnicą ładnie buzują. Po tym zabiegu zauważyłem że, postęp w rozkładzie drewna praktycznie ustał. Martwą tkankę do czystego wyżarły Elki  :D
Odpowiedz
Dla potomnych:

"PRZYGOTOWANIE DREWNA DO WYKOŃCZENIA PRZEZROCZYSTEGO (Wybielanie drewna)
Bielenie drewna i zmywanie żywic – jeżeli wyroby drewniane wykończane są na jasny kolor, należy usunąć plamy powstałe z przebicia klejem lub inne zanieczyszczenia oraz doprowadzić drewno do równomiernego zabarwienia, co można uzyskać dzięki bieleniu drewna.

Przed bieleniem należy usunąć żywicę (sosna), gdyż żywica występująca na powierzchni, powoduje skażenie wykończenia, jak zmatowienie politury, odpryskiwanie powłoki oraz żółknięcie farb i emalii.

Żywice można wyługować 5% roztworem sody kaustycznej (wodorotlenek sodu NaOH), terpentyną i benzyną. Po wyługowaniu należy zmydloną żywicę kilkakrotnie zmyć ciepłą wodą, lekko zakwaszoną kwasem octowym 80% (esencja octowa). Plamy od smaru i oliwy zmywa się benzyną.

Do bielenia drewna używa się 15% roztworu wody utlenionej (nadtlenek wodoru, perhydrol) z dodatkiem amoniaku (woda amoniakalna) w takiej ilości, aby roztwór uzyskał silny zapach.

Do bielenia można również stosować 6-10% roztwór kwasu szczawiowego lub mieszaninę: kwas siarkowy-20g, kwas szczawiowy 15g, nadtlenek sodu 25g, woda 1 litr. Roztwory nanosi się na powierzchnię szczotkami z trawy i zmywa się roztworem sody lub mydła, aby usunąć pozostałości substancji wybielających. Czynności te należy wykonywać w gumowych rękawiczkach."

Artykuł pochodzi ze strony:
https://biomus.eu/wybielanie-drewna-poradnik/

Jeszcze uzupełnienie odnośnie zmydlania żywicy:

"Odżywiczanie powierzchni wykonuje się dwoma sposobami:

- przez zmydlanie żywic ciepłymi (40-70 st. Celsjusza) roztworami zawierające substancje zasadowe, gdzie w wyniku zmydlania tworzą się mydła żywiczne dobrze rozpuszczalne w wodzie.
Z roztworów zmydlających stosuje się najczęściej 5 lub 6 % roztwór sody kaustycznej (wodorotlenek sodu). Roztwory zmydlające nanosi się obficie na powierzchnię, wcierając mocno szczotką do momentu wystąpienia piany (następuje zmydlanie). Po zmydleniu żywicy powierzchnię zmywa się czystą, letnią wodą z niewielkim dodatkiem kwasu solnego, w celu zobojętnienia.

- przez rozpuszczenie żywic rozpuszczalnikami organicznymi.
Rozpuszczalnikami żywic są najczęściej benzyna, terpentyna lub 25% wodny roztwór acetonu oraz niepalny tetrachlorometan (czterochlorek węgla). Powierzchnię przemywa się np. szmatką.

Odżywiczanie jest szczególnie intensywne, gdy do roztworu zmydlającego doda się acetonu. Roztwory takie sporządza się prze rozpuszczenie 60 gram sody kalcynowej w 1 dm^3 gorącej wody i następnie dodanie 0,25 dm^3 acetonu. W tym przypadku odżywiczanie odbywa się przez jednoczesne zmydlanie i rozpuszczanie żywicy. "

źródło:
Post użytkownika "juniperus" #11
http://forum.domidrewno.pl/drewno-lite-i...a-sosnina/

uzupełnienie informacji o przygotowaniu drewna do akwarium:
http://www.domowe-akwarium.pl/akwarium/d...w-akwarium
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic

Moje filmy na YT

Odpowiedz
Adam... moje wszystkie są prawie czarne..
. co chcesz osiągnąć? Ja swoje zwyczajem starym wyciągnąlem i oczyściłem prysznicem z nalotów, przetarłem rèkąni mam herbatę w akwa. A tego nie chciałem :) Barwià i już
Pozdrawiam
Marcin!

Moje filmy
Moje ryby

Odpowiedz
Korzenie są szykowane głównie na sprzedaż, nie wyglądało to "apetycznie".

Myjka wysokociśnieniowa ujawniła trochę brązowego koloru ale zadowolony jestem tak w 40%, resztę muszę zrobić chemią ale i tak nie mogę pozwolić na szaleństwo bo nie mam gdzie jej później opróżnić.

Zastanawiam się, jak podgrzać wodę w plastikowej beczce 200 l. ?
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic

Moje filmy na YT

Odpowiedz
Grzałką szklankowa albo o 
większej  Mocy.
Odpowiedz
Takie grzałki chyba już wyginęły ..... chyba tylko buzała mnie ratuje.

Dla gimnazjalistów:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Buzała
;)
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic

Moje filmy na YT

Odpowiedz
Mam starą grzałke spiralną na 230V :) Daje nadal ostro ;)
Pozdrawiam
Marcin!

Moje filmy
Moje ryby

Odpowiedz
Da radę zagrzać 200 litrów?
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic

Moje filmy na YT

Odpowiedz
Myślę że tak... duuuża dość jest
Pozdrawiam
Marcin!

Moje filmy
Moje ryby

Odpowiedz
W razie potrzeby zgłoszę się jak nie dam rady ogarnąć tego inaczej.
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic

Moje filmy na YT

Odpowiedz
Do daj znać bo mam ją na stanie w przyczepie ;)
Pozdrawiam
Marcin!

Moje filmy
Moje ryby

Odpowiedz
Korzenie polałem perhydrolem, troszkę się pieniły. Zalałem ponownie wodą ale już widzę że kilka sztuk byłoby gotowych.

Najbardziej to palce mi popaliło, drzewo minimalnie się rozjaśniło.
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic

Moje filmy na YT

Odpowiedz