Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wytrzymałość akwarium
Ile lat można spać spokojnie z myślą, że z akwarium jest wszystko ok? Jest gdzieś informacja ile lat wytrzymują klejone zbiorniki?
Odpowiedz
Zbiornik ,który miałem najdłużej wytrzymał u mnie 12lat.
Nie­rzad­ko ry­ba więcej powie
niż moc­no wy­gada­ny człowiek
Odpowiedz
I co się z nim stało?
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
Mam 60 litrowe akwarium które po 17 latach rozkleiło się, 7lat było w sumie zalane reszta w piwnicy lub jako terrarium.
Gdzieś czytałem że trwałość klejenia to około 7 lat po tym czasie dobrze jest skleić je ponownie. Trwałość klejenia jest dłuższa jeżeli szkło jest zalane, powietrze utwardza "silikon" i powoduje jego pękanie.
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic
120 litrów Czerwonego Kongo

Moje filmy na YT

Jeżeli przydała ci się moja wypowiedź odpowiedni przycisk znajduje się poniżej.
Odpowiedz
Rozszczelniło się. Akwarium narożne 70x70x56.
Odpowiedz
To mi stracha napędziliście, bo nie znam dokładnego wieku mojej 450-tki.
Odpowiedz
Moje pewnie będzie mialo lekko 10lat...
Odpowiedz
Dlatego kupowanie szczególnie dużego zbiornika ,który nie wiadomo ile jest w obiegu jest bardzo ryzykowne. Choć cena czasami jest bardzo atrakcyjna.
Odpowiedz
Akwarium 200 L, które dostałem kilka lat temu nadal służy mi za tarliskowe (aktualnie jest zalane), jedyne co, to zmieniałem silikon w środku, bez rozklejania szyb, jeszcze na spodzie ma naklejkę z datą produkcji 4 wrzesień 1984 (co do dnia i miesiąca mogę się mylić, ale rok pewny), jak je opróżnię i będę pamiętał to zrobię zdjęcie.

Ogólnie wytrzymałość sylikonu to jedno a przygotowanie szyb o klejenia to drugie, jeżeli nie były szyby odtłuszczone to nie znasz dnia ani godziny...
I od dziś nikt nie śpi spokojnie , bo mało kto był przy tym jak przygotowywano szyby do klejenia. :)
"Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko podczas zbierania wody z podłogi."
Odpowiedz
Ci to potrafia pocieszyc :).
Odpowiedz
Czy akwarium puści czy nie to też nie jest na zasadzie bańki mydlanej - jest i za chwilę nie ma. Pierwszymi syptomami, że sylikon już coraz słabiej trzyma jest podchodząca pod niego woda.  Jak zauważa się że coraz więcej jest miejsc tego typu to trzeba się zastanowić co dalej. Tomek jak szyby nie były odtłuszczone to  akwarium nawet miesięczne może puścić,  a im starsze wydaje mi się że łatwiej to zdiagnozować bo w tych miejscach sylikon nie trzyma ale brud z wodą tam wejdzie no i jak nie puściło np po miesiącu to czemu miało by to zrobić później ? Jak jest spaprane klejenie to wyjdzie na próbnym zalaniu jeśli producent je robi.
Odpowiedz
Oglądałem właśnie swoje akwarium i nie zauważyłem niepokojących symptomów.

Faktem jest, że bez wody silikon szybciej niszczeje i ryzykowne jest stawianie w domu akwarium, które przeleżało kilka lat na sucho.
Odpowiedz
(24.03.2018 09:15)Wojtas napisał(a): Pierwszymi syptomami, że sylikon już coraz słabiej trzyma jest podchodząca pod niego woda.
Tylko to, to nie jest zawsze wynik słabnącego silikonu a czasami naszego działania np czyszczenia szyb, na brzegach te spoiny wewnątrz akwarium są bardzo cienkie, więc bardzo łatwo jest tam silikon "zrolować".
Jak już dawno widomo silikon ma największą wytrzymałość na rozciąganie, dlatego akwaria są klejone w taki sposób że szyba z największymi obciążeniami jest na zewnątrz, wg mnie pierwszym symtomem na który powinniśmy zareagować, to pojawiające się pęcherzyki powietrza w spoinie na styku szyb jak tam puści to już nie ma zmiłuj się.

Na próbnym zalaniu to często nie wyjdzie, bo w akwarium mamy stałe obciążenia, dlatego zmiany w silikonie mogą być mikroskopijne i możemy tego nie zauważyć, tak jak ze wzrostem naszych ryb, my nie widzimy że urosły a jak ktoś raz na jakiś czas nas odwiedza to mówi że są większe.
"Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko podczas zbierania wody z podłogi."
Odpowiedz
Ja nie biorąc pod uwagę sytuacji związanych z fizyką, jakością roboty przy klejeniu baniaka wyznaję, że 10 lat to taki czas kiedy trzeba zacząć się zastanawiać nad zmianą klejonego. Mój ramiak kiedyś klejony kitem później silikonem z nowymi szybami ma już ze 20 lat ( na silikonie) i nie cieknie. Ale to ramiak no i 100l
Pozdrawiam
Marcin!

Moje filmy
Moje ryby

[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości