Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy można przedawkować bakterie?
No właśnie... czy można przedawkować bakterie przy starcie/restarcie akwarium?
Czy nadmiar bakterii może spowodować przyduchę w akwarium?

Dwa pytania które zadaję sobie po ostatnim średnio udanym restarcie w krewetkarium neocardin.

Do czystego akwarium dałem pod podłoże 2g bakterii BWS Enlive, świeży piasek kwarcowy, stary filtr (bez płukania gąbki), ponad 50% starej wody i niecałą porcję bakterii BactroActive Tropicala.

Wszystko popracowała parę godzin i wrzuciłem krewetki. Na początku wszystko było ok.
Po ok 36h od restartu w akwarium zmętniała woda i zaczęły padać krewetki. Zrobiłem podmianę ok 50% wodą z drugiego, dojrzałego akwarium. Nic nie pomogło. Krewetki masowo zbierały się przy plastikowych elementach wystających z wody. Wyglądało to tak, jakby brakowało im tlenu (filtr cały czas poruszał taflą wody). Na szybach pokazał się tłustawy nalot a na tafli film białkowy. 

NO2 badałem testem paskowym (innego nie mam), toeretycznie wyszło zero.

Czy to możliwe, aby przez te kilka godzin namnożyło się tyle bakterii, że zaczęło brakować tlenu?

P.S. szczęśliwie odratowałem część obsady. Czekają na lepsze czasy w kotniku w dużym akwarium.
Odpowiedz
Moim zdaniem to bardzo możliwe, tym bardziej że było to zaledwie kilka godzin po zalaniu. Nadmiar bakterii z pewnością zdechł będąc pożywką dla tych jeszcze żyjących, które to znowu rozkładając materię zużywały tlen.
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
Nadmierna filtracja biologiczna potrzebuje dosyć dużo tlenu, obecne bakterie nitryfikacyjne aby przerobic NO2 na NO3 muszą je "uzdatnić" w dodatkowy tlen.

Zauważyłem że w moim rośliniaku po karmieniu i zgaszeniu światła często brakowało tlenu i sam ruch tafli nie wystarczał (kubeł HV-302 zasypany w 100% SIPORAXem i akwarium 60l.). Wystarczyło podnieść wylot deszczowni delikatnie ponad taflę wody i problem znikał.
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic
120 litrów Czerwonego Kongo

Moje filmy na YT

Jeżeli przydała ci się moja wypowiedź odpowiedni przycisk znajduje się poniżej.
Odpowiedz
(27.02.2018 01:17)Andrzej napisał(a): Czy to możliwe, aby przez te kilka godzin namnożyło się tyle bakterii, że zaczęło brakować tlenu?
Aby się namnażały potrzebują dużo pokarmu. Raczej niemożliwe.
(27.02.2018 01:22)cypeks napisał(a): Nadmiar bakterii z pewnością zdechł
Bakterie "zdychają" z powodu?
W bactoactive nie ma jakiegoś multum bakterii, to głównie pożywka z jakąś ilością bakterii startowych. Być może nie koniecznie żywych tylko z przetrwalnikami.
(27.02.2018 01:27)A_G napisał(a): Nadmierna filtracja biologiczna potrzebuje dosyć dużo tlenu,
A niby skąd taka "nadmierna filtracja biologiczna"?

Andrzej, przede wszystkim BactoActive to głównie pożywka, bakterii w tym niewiela.
Brak tlenu nie spowoduje "śmierci" bakterii.
Moim zdaniem nie namnożyło się tego zbyt wiele a na pewno nie tyle by ogarnąć cykl azotowy na bieżąco.
(27.02.2018 01:17)Andrzej napisał(a): Wyglądało to tak, jakby brakowało im tlenu
Bo brakowało. Jeśli doszło do zakwitu pierwotniaka trzeba było włączyć napowietrzanie.
Odpowiedz
Można przedawkować nie tyle bakterie co pożywkę jaką najczęściej zawierają i stąd szał rozwojowy bakterii. Sam sprawdzałem co się dzieje z zawartością kapsułki "bactozym" tetry rozpuszczając ją w słoiku w odstanej kranówce. Biała woda już po dobie a pod mikroskopem istny szał bakterii. Rozwój trwał w najlepsze przez kilka dni w chłodnej bo około dwudzieścia stopni wodzie. Bez pożywki by się tak nie mnożyły w czystej kranówie prawda ?
Więc to może być postępujący brak tlenu ale też, amoniak będący częścią składu pożywki dla bakterii nitryfikacyjnych tyle, że związany w solach na przykład w idealnej dla bakterii postaci wodorowęglanu amonu(np. "bakterie w proszku" mogą taką sól zawierać). Co jednak tam dają naprawdę to nie wiemy bo się nie chwalą. Są to też pewnie różne węglowodany jako dobra pożywka dla bakterii heterotroficznych.
(27.02.2018 01:27)A_G napisał(a): Zauważyłem że w moim rośliniaku po karmieniu i zgaszeniu światła często brakowało tlenu i sam ruch tafli nie wystarczał
Chodzi tu głównie o bakterie rozkładające rozpuszczone i stałe resztki pokarmowe czyli owe mikroorganizmy heterotroficzne. Ta grupa bakterii namnaża się wolno ale też nie obumiera masowo zdolna przetrwać na nierozpuszczonej materii organicznej zwanej przez nas mułem. Potrafią zabrać olbrzymie ilości tlenu z wody lecz są jednak bardzo pożyteczne dla zbiornika.
Odpowiedz
No ok, dzięki za wyjaśnienie.

A teraz co dalej? Podniosłem temperaturę i włączyłem napowietrzanie i czekam. Woda powoli się klaruje.
Odpowiedz
Czekaj, woda się wyklaruje, biologia ustabilizuje i wtedy można wprowadzić mieszkańców.
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic
120 litrów Czerwonego Kongo

Moje filmy na YT

Jeżeli przydała ci się moja wypowiedź odpowiedni przycisk znajduje się poniżej.
Odpowiedz
On już wpuścił.
A jak zachowują sie teraz krewetki?
Odpowiedz
Aaaa nie, Ty je wyjąłeś. No to lepiej czekaj :)
Odpowiedz
(28.02.2018 00:40)Kathe napisał(a): Aaaa nie, Ty je wyjąłeś.

Hehe dokładnie. Jak zaczęło się niedobrze dziać ewakuowałem krewetki do drugiego akwarium. Teraz kostka stoi pusta i dojrzewa.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości