Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakby tu zrobić emersa?
roślina 
Witam.

Jak przepoczwarzyć łodygowce z formy submersyjnej (podwodnej) w emersyjną (taką poza wodą) wiem i to nie tylko z internetów, ale również z doświadczenia. Robiłem to w sposób taki, że albo wyciągałem chwasta z akwarium i wbijałem w wilgotne, żyzne podłoże, wtedy roślina odchorowywała i jakoś sobie próbowała rosnąć w innym środowisku, albo czekałem, aż łodyga wyrośnie ponad taflę wody i wtedy ucinałem część nadwodną i tak samo szczepka lądowała w podłożu. W tym drugim przypadku nie trzeba było czekać aż roślina odchoruje, bo jej liście są przystosowane do istnienia poza wodą. Trzeba było jedynie dać jej czas na ukorzenienie się.

Teraz wymyśliłem sobie, że chciałbym zrobić emersy z Bolbitisa i Microsoriów. Pytanie tylko, jak? Póki co usadowiłem kłącza tych roślin w takich miejscach, gdzie są tylko częściowo zanurzone, lub tuż pod powierzchnią. Oprócz zwiędnięcia wyciągniętych ponad wodę liści nic się nie stało. Macie jakiś pomysł, jak to zrobić? Może ktoś kiedyś coś podobnego uczynił i mógłby się podzielić wiedzą?
Możecie mnie znaleźć również  na Ju Tjubie
https://www.youtube.com/channel/UCzW80M5...RdFBQtA45w
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości