Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
27l Crystale
Witam wszystkich gorąco. Po wielu latach wracam do hobby z dzieciństwa. Jako tako że obecnie nie mam za dużo czasu startuje z maluchem, w przyszłości jak się ustabilizuje moje życie będą duże zbiorniki z paletami i skalarami. Zbiornik powędruje w miejsce tegorocznej choinki, która przed chwilą rozebrałem. Z tego co teraz widzę za dużo zamówiłem roślin, więc będę miał do oddania, aczkolwiek nie wiem jeszcze w jakim przyjdą stanie, dzisiaj dzwoniłem się podpytać to realizują zamówienie. Oto szczegóły:

Wymiary i objętość: 30x30x30, 27l;
Filtracja: Filtr zewnętrzny kaskadowy HBL 701;
Grzałka: 25W Aquael z termostatem;
Oświetlenie: T5 1x 6500k I 1x 6400k;
Dekoracja: korzeń mangowca, około 1kg skały mountain, 2x rurka z kory migdałecznika;
Podłoże: HELP Shrimp Soil dla krewetek 3l
Fauna: Crystale Red i Black, do tego może jakaś rybka;
Flora: Mech Phoenix, Giant Moss, Christmas, Anubias barteri var. nana, Ludwigia palustris, Eleocharis sp., Limnophila sessiliflora, Eleocharis acicularis, Hygrophila polysperma Rosanervig, Cryptocoryne nana (wiem wiem że dużo, ale z moim szczęściem do roślin połowa pewnie padnie);
Filtra RO nie kupuje, stwierdziłem że za dużo z tym zabawy, kupie 30l na start wody, a pozniej tylko na podmiane.
Nawożenie delikatne przed wpuszczeniem krewetek, aby rośliny się przyjeły z Zoolek Aquaflora Complete no i oczywiście mineralizator salty shrimp minetal gh. Temperature wody zamierzam ustawić na 23 stopnie. Fotki wrzucę jak przyjdzie sielski.  Pozdrawiam
Odpowiedz
Nie ma zdjecia wiec sie nie liczy! :D
Odpowiedz
(15.01.2018 23:18)Hubson94 napisał(a): Po wielu latach wracam do hobby z dzieciństwa.
No i super :)
Na kiedy planujesz start?
Odpowiedz
(15.01.2018 22:53)Hubson94 napisał(a): Grzałka: 25W Aquael z termostatem;
Nie będzie Ci potrzebna dla krewetek. W ciepłe dni to nawet chłodzenie może się przydać.
(15.01.2018 22:53)Hubson94 napisał(a): Podłoże: HELP Shrimp Soil dla krewetek 3l
Przerabiałem i po pół roku do wymiany bo nie trzymało już parametrów, ale co niektórzy chwalą.
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
wystartuje jak przyjdą rośliny, na ich stronie pisze że realizują zamówienie. Myślę że raz na pół roku restart się przyda, ewentualnie przeżuce się na coś większego.
Odpowiedz
(15.01.2018 23:40)Hubson94 napisał(a): Myślę że raz na pół roku restart się przyda
To musisz mieć dwa zbiorniki bo do świeżego, po restarcie to tak nie za bardzo wpuszczać krewetki.
Odpowiedz
(15.01.2018 23:45)Mateusz napisał(a):
(15.01.2018 23:40)Hubson94 napisał(a): Myślę że raz na pół roku restart się przyda
To musisz mieć dwa zbiorniki bo do świeżego, po restarcie to tak nie za bardzo wpuszczać krewetki.

Mam identyczny drugi. właśnie zamówiłem miernik tds, jeszcze muszę testy jbl. Teraz pytanie tds mam tylko do sprawdzenia wody po dodaniu mineralizatora? bo już się trochę pogubiłem. gdzieś czytałem że ma wyjść kolor na paskach jak na opakowaniu mineralizatora, ale do tego to chyba test , bo już się pogubiłem
Odpowiedz
Witaj
to lecimy po kolei :

Cytat:Filtracja: Filtr zewnętrzny kaskadowy HBL 701

Musisz zabezpieczyć  wlot  bo będzie wciągac krewety i przerabiać na "mielone"

Cytat:Oświetlenie: T5 1x 6500k I 1x 6400k;

Z tym światłem to chyba  żart ... świetlówki ile wat ?

Cytat:Fauna: Crystale Red i Black, do tego może jakaś rybka;
Albo krewety ,albo rybki  ... jak chcesz widzieć przyrost krewet i ich zachowanie to żadnych ryb no po za otoskiem  ...kazda nna ryba wyżre ci przyrost młodych a crystale  mnożą się gorzej/trudniej niż neocaridina .

Cytat:Fauna: Mech Phoenix, Giant Moss, Christmas, Anubias barteri var. nana, Ludwigia palustris, Eleocharis sp., Limnophila sessiliflora, Eleocharis acicularis, Hygrophila polysperma Rosanervig, Cryptocoryne nana (wiem wiem że dużo, ale z moim szczęściem do roślin połowa pewnie padnie);

No roślin na bogato  jednak ja bym się ograniczył do mchów i anubiasów

Cytat:Filtra RO nie kupuje, stwierdziłem że za dużo z tym zabawy, kupie 30l na start wody, a pozniej tylko na podmiane.

Za dużo roboty z czym ? podłączenie 2-3 węży ? koszt filtra to 100zl i masz wode kiedy chcesz i ile chcesz

Cytat:Nawożenie delikatne przed wpuszczeniem krewetek, aby rośliny się przyjeły z Zoolek Aquaflora Complete no i oczywiście mineralizator salty shrimp minetal gh. Temperature wody zamierzam ustawić na 23 stopnie. Fotki wrzucę jak przyjdzie sielski.  Pozdrawiam
Żadnego nawożenia przy crystalach  bo raz że nawozy im szkodzą  nie będą się rozmnażać ,a jak już to przeżywalność młodych bliska zeru ,a i z czasem dorosłe będą zdychać .

Musisz wybrać czy  chcesz rośliniaka z nawożeniem czy krewetkarium
Odpowiedz
Nawóz pójdzie tylko na początek dla roślin przed wpuszczeniem krewetek, żeby rośliny się zaaklimatyzowaly. Zanim wpuszcza Kundle to mina z 3/4 tygodnie. Rośliny które podałem będą rosły bez nawozów, są mało wymagające. swietlowki 6w. Co do ryb to tylko o otoskach myslalem. A co do RO to też trzeba tej wody napuscic żeby przefiltrowalo, więc raz zaleje a później na zakupach się dokupi wody na podmiany
Odpowiedz
Jak jeszcze nie masz kupionego podłoża to kup Benibachi
Odpowiedz
Już mam podłoże, przy restarcie mogę zmienić, powiadasz że to benabaschi ma lepszą żywotność ?
Odpowiedz
żywotność podłoża zależy od wody i suplementacji   oraz okresowego odmulania .Im podłoże bardziej zamulone tym gorzej trzyma parametry ,a wystarczy je odmulić i parametry wracają .
Sprawdzałem to osobiście na podłożu beni powder , wypłukane pod kranem ,zasypane i zalane RO magicznie nagle zaczęło trzymać ph 5,8  ,gdzie przed tym zabiegiem trzymało 6,7-7
Cytat:Nawóz pójdzie tylko na początek dla roślin przed wpuszczeniem krewetek

Wiedz  ze aktywne podłoże działa trochę jak gąbka ,jakaś ilość nawozu zostanie wchłonięta a na pewno fosfor  będzie wciągany  w ilościach hurtowych ,później podłoże będzie to oddawać  po mimo tego że ty już nie będziesz nawozić .

Roślinom mało wymagającym nie jest potrzebny żaden nawóz  wystarczy im mineralizator Shrimp mineral ,v6  czy jaki kolwiek inny
Odpowiedz
(16.01.2018 00:24)Hubson94 napisał(a): powiadasz że to benabaschi ma lepszą żywotność ?
Nie tylko ja ;)
Odpowiedz
raiders a co powiesz o tym oświetleniu? coś nie Tak? W takim razie nawóz odpuszczę, czytałem właśnie że ten mineralizator co podałem w wątku właśnie wspomaga rosliny, więc pojadę tylko na tym. Szkoda że te krewetki są takie delikatne, innych natomiast nie chce bo mi się nie podobają.
Odpowiedz
Oświetlenie 6w x 2 ok bedzie 0,44 co moim zdaniem nieco za dużo jak na taką szklaneczkę ,ale ok bedziesz miał przyrost glonów krewety się ucieszą .
Każdy mineralizator wspomaga wzrost roślin czy to shrimp mineral, v6 czy shrimp bee premium .Używałem shrimp mineral i jest ok jak na pierwszy mineralizator to bdb wybór .

Co ważne przy crystalach zanim je wpuścisz to zbiornik musi być stabilny biologicznie mówiąc w skrócie od założenia /zalania min 3-4 tyg dojrzewania zanim wpuścisz krewety .

Dobrze zaopatrzyć się w bakterie np prodibio biodigest ,azoo suprime bioguard ,microbe lift special , i podawać je raz w tyg. przez te 2-3 miesięcy az zbiornik uzyska pełna stabilizację ,a w takim litrażu bardzo łatwo zachwiać lub zniszczyć całą biologię .
Odpowiedz
(16.01.2018 00:34)Hubson94 napisał(a): raiders a co powiesz o tym oświetleniu? coś nie Tak?

Świetlówka to już trochę przeżytek. Od tego raczej się odchodzi. Tym bardziej dwie świetlówki na taki mały zbiornik to chyba trochę za dużo. Poszukaj czegoś na ledach. Aquael robi fajne lampki LEDDY TUBE albo LEDDY SMART.
http://www.aquael.com.pl/produkty/akwary...swietlenie

Ewentualnie za parę złotych można złożyć coś własnoręcznie.

(16.01.2018 00:34)Hubson94 napisał(a): Szkoda że te krewetki są takie delikatne, innych natomiast nie chce bo mi się nie podobają.

A może Neocaridina Bloody Mary? Nie jest tak ładna ale za to znacznie łatwiejsza w hodowli.
Odpowiedz
Jak byś był zainteresowany to mogę się podpytać znajomego, chyba ma jeszcze na sprzedaż LEDDY SMART, bardzo fajne lampki i na krewetkaria w sam raz.
Odpowiedz
Super że wracasz do hobby, powodzenia.
Jak urządzisz baniak to pochwal się.

Kilka uwag: RO się przyda szczególnie jeżeli planujesz większe zbiorniki, poza tym kranowka "szkodzi" aktywnym podłożom ale o tym już chłopaki pisali.

Popraw informacje:
(15.01.2018 22:53)Hubson94 napisał(a): Fauna: Crystale Red i Black, do tego może jakaś rybka;
Fauna: Mech Phoenix, ...;

Roślinność zwana jest Florą.
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic
120 litrów Czerwonego Kongo

Moje filmy na YT

Jeżeli przydała ci się moja wypowiedź odpowiedni przycisk znajduje się poniżej.
Odpowiedz
kupiłem dzisiaj Carbo z Planta Garden i complete co2. Na razie ogarnę rośliny a później będę myślał co dalej. Carbo przy podmianach 4l 1ml wg zaleceń, a co2 codziennie 0,5 ml. pociągnie tak ponad miesiąc, do tego mineralizator, teraz mam pytanie jak będę podmienial wodę ro to mogę do tej wody podmienianej dac za jednym razem mineralizator i nawóz ?
Odpowiedz
Coś mi się zdaje,że chcesz roślinniaka a nie krewetkarium. Po co CO2, carbo, nawozy. Raider napisał jakie roślinki były by najlepsze do krewetkarium.

Xcover3
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości