Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krewetkarium 12l
Cóż, mały to zbiornik, a nawet niewielki, kupiony dla syna. Miały być w nim ryby, ale szybko zorientowaliśmy się, że się nie nadaje.  Po pierwszej nieudanej próbie, długo stał w graciarni, ale latem wyciągnąłem go i próbowałem zagospodarować. Z początku kiepsko mi to szło, gdyż rośliny nie chciały rosnąć, choć z czasem było lepiej, a po wymianie filtra wreszcie zaczęło ubywać glonów.

Zbiornik 12 l, podłoże drobny żwir, oświetlenie LED 4W, grzałka 25 W, filtr kaskadowy Aquael Versamax FZN mini. 

Rośliny:

- Anubias 'Petite'
- Gałęzatka kulista
- Mech jawajski
- Limnofilia bezszypułkowa
- Hemiantus niski 
- Bakopa karolińska?
- Cabomba furcata?
- Nadwódka trójkwiatowa 

Obsada:
- krewetki Amano szt. 2
- krewetki Red Cherry? szt. 4
- ślimak Clithon corona szt. 2

Poza tym wszędobylskie zatoczki...

Załączone pliki Obrazki

Odpowiedz
No, no, bardzo ciekawy zbiorniczek i wygląda na zdecydowanie większy.
Od jak dawna funkcjonuje w takim kształcie?
Krewetka z drugiego foto bomba!
Odpowiedz
To maleństwo ma naprawdę tylko 12l? Piękne!

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Na dobrą sprawę możesz wyciągnąć grzałkę, bo te zwierzaki, które masz spokojnie mogą żyć nawet w 19stC a w krótkim okresie czasu wytrzymają spadek temperatury nawet poniżej 15stC. W takim maleństwie każdy wolny cm ma znaczenie.
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
(03.01.2018 14:17)Kathe napisał(a): ... i wygląda na zdecydowanie większy.
Od jak dawna funkcjonuje w takim kształcie? 
Krewetka z drugiego foto bomba!

Dzięki, miło że się podoba :) W tym kształcie funkcjonuje od niedawna tzn, ostatnio dorzuciłem trzy rośliny bakopę, cabombę i nadwódkę. W sumie te rośliny kupiłem do innego akwarium, ale tylomelanie i kiryski zbyt szalały i dwie pierwsze rośliny nie były w stanie utrzymać się w podłożu. W tym akwarium rośliny to podstawa. A tak ogólnie, to akwarium założone w drugiej połowie czerwca, choć stale zmieniała się w nim roślinność. W listopadzie postanowiłem konkretnie się nim zająć, dlatego też przez kilka tygodni rósł w nim tylko mały Heniek, następnie dołączyła limnofilia bezszypułkowa. Gdy rośliny podrosły dorzuciłem gałęzatkę, dokupiłem grzałkę, wymieniłem filtr, kupiłem ślimaki rogate, dwie krewetki i dołączyłem krewetki z drugiego akwarium. W między czasie dokupiłem kawałek drewna. Ponieważ przez jakiś czas musiały w nim bytować tylomelanie i kiriski, to dużo małego Henia straciłem,  który był wyrywany z podłoża. Mnie cieszy, że glony nie szaleją zbyt mocno i zatoczki jakby mniej ekspansywne. A ładnie wybarwionych krewetek mam dwie sztuki. Kolejne które dokupiłem to już inna bajka. Miałem dokupić jeszcze kilka, ale liczę, że wreszcie się rozmnożą, gdyż widziałem, że jedna z tych ładnie wybarwionych ma jajka. 

(04.01.2018 11:21)lady napisał(a): To maleństwo ma naprawdę tylko 12l? Piękne!

Dziękuję :) Tak, akwarium ma 12l. Obecnie nie kupiłbym takiego zbiornika, ale jak jest, to warto wykorzystać :) 

(04.01.2018 12:03)cypeks napisał(a): Na dobrą sprawę możesz wyciągnąć grzałkę, bo te zwierzaki, które masz spokojnie mogą żyć nawet w 19stC a w krótkim okresie czasu wytrzymają spadek temperatury nawet poniżej 15stC. W takim maleństwie każdy wolny cm ma znaczenie.

A to ciekawe! Nie ukrywam, że chętnie bym usunął grzałkę, choć kupiłem ją specjalnie do tego akwarium. W Sieci piszą, że krewetki Amano, Red Cherry powinny mieć tem. od około 20- 22* C do 24-27*C, a ślimaki rogate od 18*C. Czy niższa temperatura nie wpłynie negatywnie na żywotność i rozmnażanie się krewetek? U mnie w mieszkaniu zimą jest chłodno, temperatura spada do około 16 stopni gdy za oknem lekki przymrozek. W tamtym roku temperatura wody w tym akwarium spadała do około 18*C.

Załączone pliki Obrazki

Odpowiedz
Krewetki właśnie zdecydowanie lepiej rozmnażają się w chłodniejszej wodzie. Miałam 15l bez grzałki, sama lampka podgrzewała wodę, latem wiecznie za ciepła była, zimą zdarzały się spadki do 15* nic złego się nie działo. I właśnie dopiero jesienią gdy się ochłodziło krewetki zaczęły się mnożyć.

Pytałam od kiedy masz te roślinki bo one są ogólnie duże i myślałam, ze musisz co chwilę przycinać. Ale jak widać są od niedawna więc latanie z nożyczkami jeszcze przed Tobą.
Odpowiedz
Limnofilia bezszypułkowa była już kilka razy przycinana, a odcięte fragmenty roślin, posłużyły do zagęszczenia nasadzeń  :DD Jak ja się cieszę z faktu, że mogę wyjąć grzałkę. To jest dla mnie news dnia, tygodnia, a nawet miesiąca  Jupi
Odpowiedz
Pewnie wyciągaj ją nie jest potrzebna w krewetkarium :)Mrozów nie ma :DD
Odpowiedz
Patrzycie na preferencje fauny ,a spójrzcie na flore. Temperatura poniżej 20 nie jest wskazana dla niektórych roślin w tej "szklance"
Nie­rzad­ko ry­ba więcej powie
niż moc­no wy­gada­ny człowiek
Odpowiedz
Rosną więc temperatura im służy. Ogrzewając mieszkania,domy mając akwarium bez grzałki właśnie w okolicy 20 stopni mamy w akwariach.
Odpowiedz
Sprawdziłem wymagania roślin odnośnie temperatury, i większość powinna mieć od około 20- 22*C. W sumie zaraz wyciągnę grzałkę i zobaczę rano jaka będzie temperatura. U mnie w mieszkaniu są grzejniki elektryczne, nawiewające ciepłe powietrze, co nie jest ekonomicznym rozwiązaniem, dlatego też włącza się je, gdy jest potrzeba, a więc nie ma stałej temperatury w mieszkaniu.
Odpowiedz
Rosną bo jest grzałka. Kolega napisał , tem spada do 16. A ta mniejszość w jakiej tem.

Ja grzałki bym nie usuwał tymbardzie ,że masz częste skoki temperatury ,a to mały zbiornik.Połóż ją w poziomie za roślinami.
Nie­rzad­ko ry­ba więcej powie
niż moc­no wy­gada­ny człowiek
Odpowiedz
15- 18*C, choć nie stanowią one podstawy nasadzeń. Grzałka już poza akwarium, ale będę monitorował temperaturę wody. Zawsze mogę powrócić do ogrzewania :)
Odpowiedz
Tylomelanie masz tam jeszcze? Te ślimaki potrzebują chyba ciepłą wodę. Krewetki w zimnej wodzie będą się wolniej rozmnażały ale za to dłużej żyły i na wiosnę jak woda się ociepli rozmnażanie ruszy że zdwojoną intensywnością. Czas życia Clintonów wydłuży się.
Rośliny najwyżej zwolnią.
Odpowiedz
Tylomelanie mam w innym zbiorniku i wiem, że są ciepłolubne :) Jak na razie zima łagodna, więc i w mieszkaniu ciepło. Wodna bez grzałki, na ten moment ma około 21*C, a więc jest super. I co najważniejsze, zbiornik prezentuje się o wiele lepiej. Wielkie dzięki za rady  :D
Odpowiedz
Trochę czasu minęło i w sumie nic ciekawego się nie wydarzyło. Rośliny jako tako rosną, akwarium dość szybko zarasta, ale mi to nie przeszkadza, bo lubię taki gąszcz :D Krewetki mają się dobrze. Oczywiście akwarium bez grzałki. Super, że się jej pozbyłem, bo bardzo szpeciła, a w sumie okazało się, że była zbędna.

Załączone pliki Obrazki

Odpowiedz
Ładnie i zielono. Oby tak dalej.

Xcover3
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
Fajnie porosło :) Te Amano takie małe, czy redka taka wielka?
Odpowiedz
Super szkiełko. Zieleninka sobie porosła to zielona wyspa się zrobiła na szafce.
Pozdrawiam
Marcin!

Moje filmy
Moje ryby

[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
W sumie podobało mi się, że jest tak zielono i zakrzaczone, ale niestety minusem było to, że nie widywałem za bardzo krewetek, a chciałem je trochę poobserwować. A więc nadszedł czas na zmiany, w których estetyka nie jest najważniejsza, a zwierzaki, które chcę po prostu widzieć :)
Większość roślin wyrzuciłem, a więc jest mega "łyso", ale to mi na razie nie przeszkadza, bo w sumie okazało się, że w akwarium pojawiły się młode krewetki. Zaledwie kilka sztuk, ale zawsze coś nowego. Niestety, jakieś takie mało wybarwione. 

Poza tym zwróciłem uwagę na Amano i faktycznie jakieś małe, w sumie chyba nie rosną. Są już u mnie z kilka miesięcy i nie wydaje mi się aby urosły. Zmierzyłem je i mają około 1,5 cm długości, a sprawdziłem, że mogą być dużo większe. Czy one rosną powoli, a może dostają za mało pokarmu? Czy one wymagają systematycznego dokarmiania, nawet jak akwarium jest pełne roślin, a wiec glonów nie brakuje?
Odpowiedz