Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Microsorium trident
Opis: Roślina kłączowa.Moim zdaniem jedna z ładniejszych z odmian microsorii. Liście jasnozielone rozdzielone na trzy końce choć zdarza się więcej.Piękna roślina dość rzadko spotykana w akwariach.A szkoda bo bardzo ładna.

Wymagania:  Łatwa w uprawie. Roślinę nie sadzimy w podłożu mocujemy na kamieniu lub kawałku korzenia. Nie ma wielkich wymagań świetlnych lecz przy większym oświetleniu rośnie szybciej. Dozowanie co2 i nawozów nie konieczne,Szczepki pozyskujemy z przycinania kłączy,roślina bardzo dobrze reaguje  na przycinanie dzięki czemu zagęszcza się.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Niby mniejsza wersja microsorium ha ale ja mam taką kępę

Załączone pliki Obrazki

Odpowiedz
Kilka dni temu ją zamówiłem i dziś dotarła. Mam nadzieję, że odnajdzie się u mnie, bo do tej pory z roślinami w akwariach bywało różnie, zazwyczaj szybko kończyły żywot, bądź je wywalałem, bo były obrazem nędzy i rozpaczy. Ostatnio jest lepiej, więc mam nadzieję, że i ona będzie rosła przyzwoicie :)
Odpowiedz
Niby łatwa w uprawie, a u mnie nie rośnie, raczej wegetuje  Załamka
Odpowiedz
A nawozisz czymś?

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
(13.02.2018 12:40)lady napisał(a): A nawozisz czymś?

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka

Mam taki uniwersalny tropica Plant Growth Premium Fertiliser, który dodaję w ilości około 2,5-3 ml jak robię podmianę, czyli zazwyczaj raz w tygodniu. W sumie nie wiem czy on coś pomaga, bo czy nawoziłem, czy też nie, nie widziałem różnicy.
Odpowiedz
Powiem ci jak ja nawoziłam microzoria. U mnie priorytetem były nawozy które można podawać raz w tygodniu, przy podmianach, częściej zapominałam.
Moim najlepszym zestawem było:
carbo 1m/10l (od Zoli)
azoo plant premium 1m/10l
żelazo - ja miałam aqua art 3ml/100l
potas - także z aqua art 3ml na każde 10l podmienionej wody
+ oczywiście bakterie i uzdatniacz z azoo
I wbrew pozorom microzoria lubią światło w ilości "średniej" u mnie to było 0,4w/l
Jak wyglądało moje akwarium możesz zobaczyć tutaj http://forumakwarystyczne.eu/showthread.php?tid=984
Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź :) Doczytam jeszcze o nawożeniu i wezmę się konkretne za nawożenie. Widziałem Twoje akwarium, było fantastyczne, jak dla mnie wymarzone :)
Odpowiedz
(13.02.2018 18:21)greg napisał(a): Dziękuję za odpowiedź :) Doczytam jeszcze o nawożeniu i wezmę się konkretne za nawożenie. Widziałem Twoje akwarium, było fantastyczne, jak dla mnie wymarzone :)

Tylko nie przekombinuj, żebyś nie miał glonów
Odpowiedz
Glony to ja zawsze miałem, nawet jak nie nawoziłem. Ostatnio podjąłem jakieś działania, jak będą pozytywne efekty, to dam znać w swoim wątku :)
Odpowiedz
Micorsorium Trident jest najbardziej wymgającym gatunkiem Microsorii z którym miałem do czynienia.

ALe nie jest trudna oprawa tej rośliny jeśli zapewni się jej odpowiednie warunki.

Światło:
Roślina słabo rośnie w słabym świetle (nawet zamiera) a w mocnym świetle atakują ją glony. Ponieważ liście Tridenta są ... długowieczne.
Wg moich obserwacji Trident lubi światło w okolicach 0,3W/L Power Ledów. Światła jest na tyle dużo by były szybkie przyrosty a na tyle małe że glony nie atakują z dużą mocą.

Nawożenie:
Roślina słabo rośnie w jałowej wodzie, lubi azot, fosfor,potas z tym że nie ma potrzeby trzymania wysokich poziomów tych pierwiastków. Nie zauważyłem negatywnego ani pozytywnego wpływu zwiększenia ilości podawania żelaza.

Woda:
W miarę możliwości utrzymuj PH na poziomie 6,2 -7,0.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości