Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
175,5 litrów
Na początek słów kilka o samym akwarium oraz jego zawartości:

Technika:
Akwarium 175,5l [100x39x45h] Opti White od Mycioka
Podłoże - Substrat Wojtaszka plus bazalt/piach
Filtr - Ikola 400 Maxx / Eheim Skim 350
Grzałka - na razie brak
Światło - PowerLed DIY
CO2 - Butla 24/7
Szafka - przeróbka z zestawu meblowego
Nawożenie - Sole + Carbo

Flora:
Alternanthera reineckii MINI
Echinodorus Ozelot (red)
Echinodorus tenellus
Bacopa monnieri
Pogostemon Helferi
Lagenandra Meeboldii
Cryptocoryne BECKETTI
Microsorium Narrow
Rotala Rotundifolia
Monte Carlo
Blyxa Japonica
Ludwigia Mini Red

Fauna:
Gupik Endlera Yellow Tiger - same samce - 8 szt.
Kirysek Panda - 9 szt.
Otosek - 3 szt.
Niechciane zatoczki xxx szt.
Ślimak Helena - 3 szt

Akwarium ma ok dwóch miesięcy. Rośliny ładnie się przyjęło i mimo niedoborów światła spowodowanych walką z glonami radzą sobie nieźle. Wiele do życzenia pozostawia trawnik z Montecarlo i gęstość Rotalii, ale mam nadzieję, że do tego dojdę z czasem. 
Po ok tygodniu od zalania w akwarium pokazały się pierwsze nitki i zielony nalot. Walka z nitkami trwała ok 2-3 tygodni, i zakończyła się sukcesem. Później przyszedł czas na tygodniowy wyjazd wakacyjny. To co zobaczyłem po powrocie mocno podkopało moje morale... Przez 7 dni mojej nieobecności szyby tak zarosły zielonym, że nie było widać co jest w środku...

Szczęśliwie mogę powiedzieć, że prawie wszystko wróciło już do normy, choć gdzieniegdzie jeszcze widać glony.

W planach mam zakup jednej lub dwóch parek Borelli Opal i jakiejś małej ławicy, może Razbory Borneańskiej.

Póki co w ławicy pływają gupiki :)

No i moje ulubione Kiryski.

Odpowiedz
Śliczne te gupiki no i zbiornik również.
Ale glony miałeś na wypasie :D .

Wysłane z Redmi 4 Prime przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Akwarium jak akwarium i rybki jak rybki :P
Lampka fajnie się prezentuje, od spodu widać tylko punkciki.
Elegancko.
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
No no takie175l. To już coś:) dobrze że udało się wygrać z glonem nieźle zarósł.Zdjęcia mistrzowskie popadłam w kompleksy :P :DD
Odpowiedz
Gupole są super. Co do monte carlo podchodziłem do trawnika z niego dwa razy i odpuściłem, może Tobie się uda, natomiast bacopa rosła mi rewelacyjnie. Ale poczekam na dalszy rozwój Twojego szkła, natura zrobi swoje ;)
Odpowiedz
Jakie boskie Gupiki!
Dziwna sprawa z Monte Carlo, może glony go osłabiły i potrzebuje czasu.
Bardzo miłe dla oka akwarium, aż się boję jak to zarośnie i będzie tak jak powinno :)
Odpowiedz
Zajebiaszcze te gupiki, nie sadzilem ze moga byc az tak fajne :)
Odpowiedz
Wydaje mi się, ze powolny wzrost Monte Carlo jest spowodowany małą ilością światła. Niedługo będzie okazja przekonać się czy mam rację.

Gupiki faktycznie prezentują się okazale :) myślałem nawet, czy nie dokupić jeszcze kilku sztuk. W akwarium pływają w grupie i wyglądają jak mała ławica. Niestety został skazane na celibat, bo samiczki w tym zbiorniku raczej nie zobaczą.

Tak jak pisałem wcześniej chciałbym wpuścić tutaj jeszcze borelli. Czy przy tej aranżacji i obsadzie mogę sobie pozwolić na dwie parki?
Odpowiedz
Dlaczego bez samiczek? :D
Odpowiedz
(06.08.2017 23:20)SOOB3K napisał(a): Dlaczego bez samiczek? :D

Zapanowanie nad przyrostem populacji bywa lekko mówiąc... problematyczne :)
Odpowiedz
(06.08.2017 10:23)Kathe napisał(a): Dziwna sprawa z Monte Carlo
Kapryśna jest to troszkę roślina. W zbiorniku z bogatym podłożem, nawożeniem słupa wody i mocnym oświetleniu wegetował mi.
Natomiast w kostce z jałowym podłożem, słabym oświetleniem i bez najmniejszego nawożenia rozrasta się bez problemowo (ale powoli).
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
Bardzo fajnie prezentuje się Twoje akwarium, długo kazałeś nam na nie czekac :P Co do pielęgniczek możesz spróbować o ile nie będą to WF. Borellii to dość łagodna pielęgnacja tylko w okresie tarła jest dość agresywna dla przedstawicieli swojego gatunku. Ogólnie w takim baniaku 100x39 (teoria) to jedna para jednak ja osobiście bym się skusił na 2 pary, będzie ciekawiej w akwarium a i zbiornik ma dwie strefy więc powinno być ok. Najwyżej dołożysz mały korzeń z lewej strony dla drugiej pary.
Odpowiedz
Wyglada świetnie :)
Co do borellek jak mówi uka_22 daj jeszcze korzeń po lewej i spokojnie mogą być 2 parki

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Dzięki za miłe słowa :)
Nie pokazywałem akwarium wcześniej, bo większość roślin była z invitro, więc nie było za bardzo czego pokazywać. Później była walka z glonami, więc też nie było jak fotografować.

Co do pielęgnic to zaczynam szukać dwóch parek. Z tego co widzę, nie będzie to takie łatwe, bo nigdzie nie ma odmiany Opal. Wszędzie tylko żółte.
Odpowiedz
Monte Carlo to zdecydowanie najłatwiejszy trawnik o najmniejszych wymaganiach można zobaczyć jak wyglądał u mnie w lawagumi przy pełnym nawożenia i świetle 0.65w/l to samo Monte rośnie na lignicie w krewetkarium na wodzie ro i zero nawożenia już 2 razy je przycinalem a wczoraj zredukowalem ją o 80% i posadzilem na nowo bo zarwstalo mi podłoże czego nie chce.
Patryk miał drzewo z Monte Carlo też mu extra rosło.

Andrzej tą roślinne masz z i vitro?
Jeśli tak daj jej czas 2-3 tyg niech zacznie puszczać młode pędy nast. Odczekać tydzień i przyciąć wszystko ładnie, poczekać aż odrosnie na 1-2cm i znowu cięcie.
Podawaj potas będzie roślinie łatwiej na starcie
.
Szkoda bo wczoraj wywaliłem spora kępe jak bym wiedział to bym ci oddał już ukorzenioną zdrowa

Odpowiedz
(07.08.2017 10:12)Andrzej napisał(a): Co do pielęgnic to zaczynam szukać dwóch parek. Z tego co widzę, nie będzie to takie łatwe, bo nigdzie nie ma odmiany Opal. Wszędzie tylko żółte.

Szukasz bardziej lokalnie czy z wysyłką też może byc??
Zapytaj tu Ikola Wrocław
Gorzów zapytaj w skalarze i w pirani
Może misiekkow ma odmianę "opal"?
Odpowiedz
(07.08.2017 10:27)raiders napisał(a): Andrzej tą roślinne masz z i vitro?

Monte Carlo mam cięte, nie z invitro. Po południu wstawię zdjęcie z porównaniem ile przyrosło przez dwa miesiące.
Fakt, że przy sadzeniu miałem jej dość mało, ale też za dużo nie urosło. Na dzisiejszy dzień praktycznie nie ma jeszcze nic do cięcia.

(07.08.2017 10:48)uka_22 napisał(a): Szukasz bardziej lokalnie czy z wysyłką też może byc
Zapytaj tu Ikola Wrocław
Gorzów zapytaj w skalarze i w pirani
Może misiekkow ma odmianę "opal"?

Dzięki. Wolałbym stacjonarnie, czyli w moim przypadku zachodnia część PL :)
Do Miśka już napisałem. Jak nie będzie miał to będę szukał dalej w sklepach które podałeś.
Odpowiedz
(07.08.2017 11:19)Andrzej napisał(a): Po południu wstawię zdjęcie z porównaniem ile przyrosło przez dwa miesiące.

Monte Carlo po dwóch miesiącach.

Odpowiedz
Andrzej według mnie tnij.
Ten fragment wokół kamienia był przycią połowę, cięcie stymuluje roślinę do rozrostu nic nie tracisz bo przyrost jakiś jest czyli roślina ukorzeniona dla pewności wyrwij jedna roślinne i zobacz czy ma korzenie i jakim stanie jest, jak białe tzn ze jest wszystko ok.

Ale to tylko moja sugestia.

Odpowiedz
Widzę, że tam były sadzone pojedyncze gałązki więc z przyrostem nie najgorzej, coś się dzieje.
Też sądzę, że można troszkę poskubać, ewentualnie jeśli pędy ukorzenione to je porozcinać.
Odpowiedz