Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr kubełkowy DIY
Witam.
Już w zamysłach  przed postawieniem zbiornika zastanawiałem się jaka będzie filtracja.Póki co, pompuje UNIMAX 700 ale jest za wcześnie by cokolwiek wywnioskować z jego pracy.Dmucha ale to tylko 700tka.
Sporo czytałem, sporo oglądałem i  podsunieto mi pomysł na temat DIY.
Konkrety:
-Plastikowa beczka poj.50l zakręcana,mocny gruby plastik.
-złączki PE 20mm z gwintem
-mosiężne redukcje 
-plastikowe nakładki z szybkozłączką 1cal
-40cm rurki PE20mm

Wywiercone zostały otwory w pokrywie oraz przy dnie. Rurka denna została odpowiednio wygięta z względu na pochyłość boku beczki.
W pokrywie zastosowałem podkładki uszczelniające plus cienka warstwa mocnego silikonu.Na bocznej ścianie dałem tylko silikon który na pewno utworzy uszczelkę.

Chciałem zrobić odwrotnie niż wszyscy  robią dlaczego? bo tak  mam.Na odwrót :) 
Wlot będzie od góry bo "wydaje mi się" że tak będzie lepiej, czas pokaże. Klej schnie a jak wszystko zostanie już na zicher wyschnięte to:
-nad wylot dam plastikową osłone( już ukradłem żonie z kuchni plastikowy druszlak)
-na to warstwa OWATY 100G gęstości. 
-dużo dużo dużo keramzytu
-Owata
 Zobaczymy jak to będzie pracować. Póki co zostanie wpięte w obieg z UNIMAX a jak pompa dojdzie będzi eosobny układ.
 [Obrazek: d4d9b7ef5ef74d31m.jpg] [Obrazek: e77ff8a4de9f76f9m.jpg][url=https://www.fotosik.pl/zdjecie/fa1cd490da1b60c0][Obrazek: fa1cd490da1b60c0m.jpg][url=https://www.fotosik.pl/zdjecie/fdc6faec654a7d5b][Obrazek: fdc6faec654a7d5bm.jpg][url=https://www.fotosik.pl/zdjecie/80fffc1a520f49f4][Obrazek: 80fffc1a520f49f4m.jpg]

[url=https://www.fotosik.pl/zdjecie/fa1cd490da1b60c0]
Wybór padł na pompe JEBAO dcs-5000 ze sterownikiem. Skusiła mnie wydajnośc w stosunku do poboru energii.

[url=https://www.fotosik.pl/zdjecie/fa1cd490da1b60c0]
Odpowiedz
Już widziałm taki projekt. Ciekawi mnie jak będzie ze szczelnością i trwałością połaczeń.

Xcover3
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
Czas pokaże i zweryfikuje. Na pewno poddam beczkę testowi na szczelność. Albo zrobie to powietrzem albo wodą z baniaki.
Ciśnienie jakie będzie panować w kuble podczas zaniku prądu powinno pokazać wentualne wycieki. Fabryczne kubły nie są robione technologią NASA więc jestem dobrej myśli. Uszczelkę którą zrobiłem do wieka jest mega elastyczna. Bardzo fajny jest ten silikon, mocno trzyma podłoża i jest bardzo elastyczny. Chciałem zakupić gąbki same do filtra żeby pracował jako mechanik ale koszt samych gąbek to +-150zł!!! Masakra
Odpowiedz
Spróbuj, zobaczymy co z tego będzie. Oglądałem kilka projektów na YT i też miałem ochotę zrobić, ale zrezygnowałem. Głupio by było trzymać coś takiego na wierzchu a schować nie było jak.
Odpowiedz
Mati te szybkozłączki to słaby pomysł...Wszystko skręcaj, wtedy będzie gwarancja szczelności większa
Pozdrawiam
Marcin!

Moje filmy
Moje ryby

Odpowiedz
Z wlotem od góry tego chyba rzeczywiście nie robili. Ale wkladali pompy na górze żeby był dobry dostęp do niej. Sama beczka jako filtr to sprawdzony sposób dużo o tym można poczytać na discusforum tam takie beki parę osób ma i w jeszcze prostszy sposób wykonany i nie narzekają. Raz na pół roku otwierają albo rzadziej i czyszczą.
Odpowiedz
Marcin, one są skręcane, ale raczej plastik do plastiku to słaby pomysł na uszczelnianie. WIęc w beczce jest silikon zamiast uszczelek bo za gruba ścianka a za mało gwintu.W pokrywie dałem uszczelki takie jakie są wymagane.
Wojtas tak pompy wsadzali ale to i tak nie zmieniało kierunkowości przepływu. Tak czy siak pompowało wiekiem do akwa. U mnie będzie wiekiem napełniało.
Odpowiedz
Ok, kubeł uszczelniony. Więc tak. Wlot mogę dać góra lub dół bez róznicy. Od dołu jest karemzyt i 5cm warstwa gąbki ppi20 jak pamiętam. Teraz pytanie gdzie póki co wpiąć kubeł. SSak wody z akwarium jest 1 i na dole rozdziela się na dwa ssaki.Dlatego że unimax ma 2 wejścia i 2 wyjścia. Gdzie wpiąć? między ssak a filtr czy między filtr a wylot czy może pomiędzy wstawić 6W pompkę przepływową?
Odpowiedz
Ok, kubeł podłączony.Woda filtrowana już przez kubełek DIY nastepnie poprzez Unimax. Czekam na kolejną beczkę i pompkę. Będzie 2x BEka DIY i pompa.
Odpowiedz
Mozna prosic wiecej zdjec?

Moze video jakies?

Nic nie cieknie? :D
Odpowiedz
Video? no problemo Ale bez głosu :) daj mi chwilę czasu to coś nagram
Odpowiedz
Nie no dawaj z głosem.  ;D
Z zewnątrz i po otwarciu szafki
Odpowiedz
Wstydze się głosu..taki dziwny wychodzi.A szafka otwarta zaraz coś nagram tylko muszę coś zrobić.

Ok póki co nie nagram nic bo moja się patrzy jak na debila jak mówie do aparatu..chciałem nie to że nie :)
Więc tak zrobiłem wszystko z tego co miałem pod ręką po resztach instalacjiz budowy domu.
Filtracja na dziś składa się:
-rurka PE20 z zaworem kulowym oraz trójnikiem z nyplami na szybkozłączki oczywiście stalowe.
-Filtr unimax 700 jako serce układu
-filtr beczka DIY 50l
-Wylot to 2 rurki PE20 z zaworami kulowymi
-Dolewka wody póki co ręczna z zaworami kulowymi.
Wlot do filtra odbywa się jedną rurką 20mm po czym rozdziela się na dwa bo unimax ma dwa ssaki.
Jeden ssak idzie na DIY a drugi do filtra. Wyjścia zrealizowane są za pomocą dwóch niezależnych rurek pe20.

Na fotkach widać złącza do ogrzewania akwarium,narazie są tylko podłączone do elektrozaworów w kotłowni.NIe wyprowadziłem nic ze ściany do szkła bo nie planuje ogrzewania.
[Obrazek: fa66537097dfbb22m.jpg]
Tutaj widać ssak z trójnikiem i zaworem plus dolewka wody.
[Obrazek: 759b77c8e99b5e04m.jpg] [Obrazek: 8a4d53c6c3d30b1cm.jpg]
Serce to wysłużony już i przejściowy niezawodny i wydajny Unimax 700.
[Obrazek: 8a4d53c6c3d30b1cm.jpg]
Sama beczka DIY 50l wypełniona od dołu Keramzytem do mniej więcej 70% beczki a na wierzch gąbki 10ppi i 30ppi o wymiarach 40cm na 5cm grubości.
[Obrazek: 7ca3cebe1092b48fm.jpg] [Obrazek: 8a4d53c6c3d30b1cm.jpg]
Filtr w sumie pracuje już sobie 2 doby.Nic nie cieknie, jest ok i zauważyłem po 24h pracy że woda robi się coraz to bardziej krystaliczna.Filtr ma służyć jako biolog.
Dzisiaj dotarła do mnie kolejna beczka tym razem mniejsza bo 20l ale za to zamykana na klips. Dekiel ma uszczelkę i wygląda to tak:
[Obrazek: 3aeaed283d737126m.jpg] [Obrazek: d3ae8f7314c17f3em.jpg]
Czekam jeszcze na pompe która napędzi system i wyprze unimaxa, tego będe chciał odsprzedać.
Drugi kubeł ze względu na pokrywe z uszczelką będzie typowym mechanikiem. Muszę dokupić 3 gąbki 30x5cm aby zapełnić całośc. Tak to wygląda.Może jutro, jak żona pojedzie na zakupy to nagram filmik.
A tutaj rodzynek narazie w fazie dojrzewania. Rośliny które przytargał dla mnie Marcin od A_G przyjeły się i te ze srodka musiałem już 3x ciąć bo co dziennie po 2-3cm w górę.
[Obrazek: ce7a24bd425e8848m.jpg]
Odpowiedz
Jak będziesz potrzebował valisneria gigantea. Za 2/3 miesiące znów będę miał. Póki co rośnie.
Odpowiedz
(04.08.2017 22:55)adams2121 napisał(a): A tutaj rodzynek
Dał bym duuuużo korzeni a między nie rośliny (:
Bajka (:
Odpowiedz
Korzenie się moczą w stawie.Niestety ale nie chcą jakoś specjalnie tonąć. Wybrałem dwa które zajmą prawą stronę akwa oraz środek. Jeżeli to jest ta co dostałem od Marcina po lewej to ona coś.... nie chce chyba u mnie rosnąć. ALbo potrzebuje czasu.
Odpowiedz
Proponował bym aby dać wlot z boku beczki i zejść kolanem w dół. Ciężar węża i jego napór w jedną stronę może uszkodzić połączenie i woda na podłogę poleci. Na szybkozłączce są 3 zatrzaski jeden puści i straci szczelność, przerabiałem temat przy korpusach i szybkozłączki wywaliłem zastępując je typową mosiężną końcówką do węży.
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic
120 litrów Czerwonego Kongo

Moje filmy na YT

Jeżeli przydała ci się moja wypowiedź odpowiedni przycisk znajduje się poniżej.
Odpowiedz
Nie bardzo wiem o co chodzi. Na fotce nie widać, ale są 3 uchwyty mocujące wlot d filtra. 2 są te metalowe obejmy z gumową uszczelką a po lewej stronie jest biała na foto nie widoczna obejma na wcisk na np.peszle. O tym mówisz? Czy o tych szybkozłączach do węży? Jak o nich to spoko nie ma problemu bo to są tylko stalowe redukcje z 1cal na szybko złączke. Szybkozłączki zastosowałem tylko w dolewce ale tam są dwa krany z zaworami. Natomiast wyjścia z trojnika są nasunięte wężę i ściśnięte opaskami.
Odpowiedz
Pisałem o złączce w pokrywie beczki. Wstawił bym tam kolano i plastik z szybkozłączki zamienił na mosiężne przyłącze.[Obrazek: f11295dec70d54de56a1aabd9a62ab86.jpg]
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic
120 litrów Czerwonego Kongo

Moje filmy na YT

Jeżeli przydała ci się moja wypowiedź odpowiedni przycisk znajduje się poniżej.
Odpowiedz
Możliwe że scenariusz się sprawdzi. Aczkolwiek nie biorę tego tak sceptycznie. W razie W to szybkozłączka się odkręca i jest mosiężny nypel.
Odpowiedz