Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zielone nitki w świeżym zbiorniku
Sprawdz poziom NO2, jak bedzie 0 to nie widze problemu, nawet przyśpieszy to namnażanie bakteri bo przy zerowym NO2 one głodują.
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic
120 litrów Czerwonego Kongo

Moje filmy na YT

Jeżeli przydała ci się moja wypowiedź odpowiedni przycisk znajduje się poniżej.
Odpowiedz
Zacznij od małych ilości. Wyłączony filtr i strzykawką bezpośrednio na glona. Ilość to ci wyjdzie jak zaczniesz lać, najważniejsze to by nie przesadzać! Najlepiej strzykawka z igłą i punktowo w środek skupiska. Nie wal za dużo, woda utleniona ma to do siebie, że dopiero po chwili zacznie wydzielać małe bąbelki w reakcji z zwykłą wodą. Staraj się  polewać precyzyjne by nie poszło na rośliny. Filtr uruchamia się po ok 15 min. I w tym dniu już nic więcej nie dolewamy. Woda utleniona straci swoje właściwości w przeciągu doby. Największą jednak swoją aktywność ma właśnie na początku potem staje się coraz słabsza ale w ogólnym obiegu jeszcze będzie w stanie uszkadzać zarodniki. Kurację możesz powtórzyć następnego dnia ale wpierw popatrz na efekty bo może już nie trzeba będzie. Nitki to słabe glony.
Odpowiedz
(21.06.2017 06:38)Wojtas napisał(a): Zacznij od małych ilości. Wyłączony filtr i strzykawką bezpośrednio na glona. Ilość to ci wyjdzie jak zaczniesz lać, najważniejsze to by nie przesadzać! Najlepiej strzykawka z igłą i punktowo w środek skupiska. Nie wal za dużo, woda utleniona ma to do siebie, że dopiero po chwili zacznie wydzielać małe bąbelki w reakcji z zwykłą wodą. Staraj się  polewać precyzyjne by nie poszło na rośliny. Filtr uruchamia się po ok 15 min. I w tym dniu już nic więcej nie dolewamy. Woda utleniona straci swoje właściwości w przeciągu doby. Największą jednak swoją aktywność ma właśnie na początku potem staje się coraz słabsza ale w ogólnym obiegu jeszcze będzie w stanie uszkadzać zarodniki. Kurację możesz powtórzyć następnego dnia ale wpierw popatrz na efekty bo może już nie trzeba będzie. Nitki to słabe glony.

To wiem :) stosowałem wodę utleniona nie raz. Interesują mnie bezpieczne proporcje ile ml/l. Szczerze mówiąc, dalej nie jestem przekonany do lania wody utlenionej do niedojrzałego akwarium ale sprawdzimy Waszą teorię :)

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

(21.06.2017 02:29)A_G napisał(a): Sprawdz poziom NO2, jak bedzie 0 to nie widze problemu, nawet przyśpieszy to namnażanie bakteri bo przy zerowym NO2 one głodują.

Nie mam testu na NO2.

Odpowiedz
Jak nie masz jakiś wyjątkowo delikatnych roślin to moim zdaniem na start  20ml nic nie powinno zrobić roślinom. Życia i tak żadnego tam nie masz więc jedynie rośliny mogą ucierpieć ale to naprawdę musiałyby być mega delikatne. Ja lałem do odkażania roślin perhydrol 30% w wiadrze 20L do momentu delikatnego bomblowania wody i roślin.   Wyszło mi że ok 50-80 ml na 20L ale to przy krótkotrwałej kąpieli i rośliny nie były popalone, a siedziały w tym ok 5 min (trochę tylko dostało się nużańcowi). Skala porównawcza chyba jest jakie stężenie do jakiego litrażu: krótkotrwała kąpiel w stężeniu ok 0,12% H2O2, a twoja długotrwała w stężeniu 0,00000034%. To jak napluć, nic nie zmieni w tej skali, a punktowo zrobi co powinno, a później się rozpłynie. Bakterie tez przy tym stężeniu nie powinny zbyt ucierpieć bardziej chyba zabójczy jest aldehyd glutarowy który też lałem  tyle że na krasne i to w ilości prawie 20 ml i ani rybom ani krewetkom i w końcu roślinom nic nie zrobiło przy litrażu 160L. Nie ma co demonizować  :D
Odpowiedz
Rozmawiałem z kilkoma osobami na temat walki z nitkami, poskładałem to do kupy i oto co zrobiłem:

1. Światło 4h dziennie
2. Nawozy 1/3 dawki
3. Woda utleniona 10ml dziennie miejscowo na rośliny.

Efekt - glon w odwrocie. Większe skupiska nitek zbrązowiały i rozpływają się w palcach. W wielu miejscach glon zniknął całkowicie. Żadna roślina nie ucierpiała.

W tygodniu Zola użyczył mi test na NO2 i na razie nie ma mowy o żadnym życiu.

Odpowiedz
Witam też mam problem z nitkami i z krasnymi i tak się zastanawiam czy przy okazji wyjazdu nie wyłączyć światła na tydzień.
Odpowiedz
Ciężka sprawa, nie będziesz miał jak sprawdzić czy słabsze rośliny nie mają dosyć, microzoria, anubiasy - wolnorosnące sobie poradzą ale np. nadwódka niekoniecznie. Bezpieczniej będzie ograniczyć światło do 2-4 h.
Ogłoszenia OLX

Moje Szkiełka:
450 litrów Pielęgnic
120 litrów Czerwonego Kongo

Moje filmy na YT

Jeżeli przydała ci się moja wypowiedź odpowiedni przycisk znajduje się poniżej.
Odpowiedz
Wydaje mi się, że tydzień to trochę długo. Lepiej ogranicz tak jak pisze Adam.

U mnie odstawiłem wodę utlenioną i nitki delikatnie powracają. Szczególnie na korzeniu.
Powoli wydłużam świecenie po pół godziny co 3-4 dni. Nawożę już pełną dawką i wracam do wody utlenionej.

Jeżeli NO2 pozwoli, to w przyszłym tygodniu wpuszczę kila Amano.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości