Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Technika LED: Diody, zasilacze, sterowniki - gdzie i co kupić.
https://youtu.be/3VT6qmVuYEg
Może też coś pomoże.

Wiem że niebieski jest potrzebny do fotosyntezy,ale w białym świetle jest sporo koloru niebieskiego, który może wystarczy dla roślin.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
[Obrazek: baner1.gif]
Odpowiedz
Temat filmu fajny ale jak juz taki "fachowiec " bierze się za takie sprawy to powinien zrobić to jak nalezy .
Sądze ze oświetlenie pomieszczenia jak i światło z dworu nieco zakłamywały wyniki ,a wystarczyło wziąć kawałek brystolu zrobić tubę i osłaniać miejsce pomiaru .

PO za tym dużo gwiazdorzenia ,reklamy ... takie moje Januszowe spostrzeżenia :)

P.S. spektrometr fajna zabawka szkoda ze taka droga :)
Odpowiedz
Może i tak jest tak jak piszesz ale jakiś pogląd daje na dobór diod.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Filmu jeszcze nie oglądałem ale napiszę. Po pierwsze barwa niebieska i czerwona powinna być o odpowiedniej długości fali, czyli 450nm i 660nm, zwykle diody czerwone i niebieskie znacznie od tego odbiegają, co można zauważyć nawet gołym okiem mając przed sobą royal blue, deep red oraz zwykle blue i red. Po drugie nie prościej w to miejsce wsadzić roślinne diody fullspectrum, które mają już odpowiednią proporcję RB i DR?
Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli samodzielnie.
Odpowiedz
Dioda FS diodzie FS też nie jest równa.
Jak sam zobaczysz na filmie

Mam z jednego źródła 10 szt FS 1w i gołym okiem widać że 3 szt świecą na znacznie jaśniejszy różowy kolor a kilka na mocy róż wpadający w czerwień.

Te wykresy spectrum które są pokazywane przy sprzedawanych diodach maja nie wiele wspólnego ze sprzedawany produktem.

Bez spektrometru nie sprawdzisz faktycznych osiągów diody a na oko to wiadomo....

Dla tego ja jestem zdania że lepiej dać dioda Deep red i Royal Blue i na regulacji ustawić sobie odpowiadające wartości np 25%/50%

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
(05.01.2019 11:23)raiders napisał(a): Dioda FS diodzie FS też nie jest równa.
Pewnie, że tak i dotyczy to każdej diody nie tylko FS, zwłaszcza jak są to diody NoName po $0.10/szt. Jakiś czas temu porównywałem diody białe i różnice były miażdżące, co z resztą widziałeś ma filmie, który z tej okazji nakręciłem.

(05.01.2019 11:23)raiders napisał(a): Dla tego ja jestem zdania że lepiej dać dioda Deep red i Royal Blue i na regulacji ustawić sobie odpowiadające wartości np 25%/50%
A jaką masz gwarancję, że kupisz DR i RB a nie zwykle niebieskie i czerwone?
Odpowiedz
Żadnej gwarancji nie ma i ja o tym wiem
Dla tego budowa belki bez spektrometru to jak spacer w nocy po lesie bez latarki.
Ale przecież nikt do zastosowań amatorskich czy nawet półprofesjonalnych nie będzie kupował spectrometru na 4k :)

P. S. Podrzuć link do swojego filmu z porównanie diod.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Hmm wg mnie za dużo w tym demagogi. Jeśli miałbym budować każda belkę na podstawie spectometru to bym chyba żadnej nie zbudował. Ja biorę diody tylko od jednego dostawcy. Do tej pory spokojnie dawały radę i w morskich i roślinnych. Daje FS że względu na kolory tęczy przy Rb i Deep Red.

Co do dostaw to nie miałem sytuacji by różnie świeciły diody tej samej barwy. Ba dla testów wymieniłem cześć diod w prywatnej lampie i barwa wizualnie była identyczna.

Jak chcesz wysterowac Leda by dawał widmo takie jakie chcesz. Wysterowac możesz tylko pobór prądu. A jak pisał cypeks nie masz pewności czy Deep Red to Red :)
Odpowiedz
(05.01.2019 11:54)raiders napisał(a): P. S. Podrzuć link do swojego filmu z porównanie diod.

https://youtu.be/yO0OcHoBUoA
Odpowiedz
Polecam taśmy ledowe. Ja ostatnio wybierałem taśmy LED 24V z 3-letnią gwarancją firmy Gerled.
Odpowiedz
Ja natomiast nie polecam żadnych taśm LED w akwarystyce - z wielu powodów.
Odpowiedz
To reklama sklepu. Post edytowałem kasując odnośnik do strony internetowej.
Odpowiedz